Aktualności wróć do listy
19.08.2022

Idziemy na szkolne zakupy

Wszystko co dobre szybko się kończy. Niestety coraz bliżej koniec wakacji, powoli czas zabrać się za przygotowania do początku roku szkolnego…
Oczywiście wielu z nas stara się odwlekać nieprzyjemne chwile i jak najbardziej wydłużać wakacje. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie, choć przyjemne póki trwają wakacje, niezbyt przysłuży się naszym pociechom na początku roku szkolnego i może przyczynić się do znacznie zwiększonych trudności w dostosowaniu się do szkoły. Przecież nam też nie jest łatwo z dnia na dzień powrócić z urlopowej laby, gdzieś z dala od domu, innego trybu życia, itd. do pracy. Nasze dzieci mają znacznie mniejsze możliwości adaptacyjne i znacznie trudniej dostosować się do szkolnych realiów.
Tak więc pod koniec sierpnia chcąc nie chcąc musimy zacząć powracać do szarej codzienności. Niewątpliwie jednym z elementów muszą być zakupy na nowy rok szkolny – które w tym roku, uwzględniając inflację i stan naszych finansów nie będzie to łatwy moment… Nie dość, że zakupy takie są z natury stresujące, to jeszcze w tym roku musimy pohamować zapędy naszych pociech.
Niewątpliwie zanim wybierzemy się na takie szkolne zakupy, powinniśmy wspólnie z dzieckiem zrobić przegląd rzeczy z poprzedniego roku szkolnego. Prawdopodobnie plecak, piórnik, itp. okażą się całkiem dobre, a w najgorszym razie wymagające lekkiego czyszczenia. Wbrew pozorom koledzy szkolni naszych dzieci nie mają co rok nowych plecaków (dotyczy to zaledwie 30% uczniów). Podobnie sprawa ma się z piórnikiem. A jeśli już dziecko koniecznie musi mieć na plecaku i piórniku ukochanych bohaterów kreskówek, czy seriali, zawsze możemy zakupić breloczek z ulubionym bohaterem dziecka lub przyszyć do plecaka naszywkę z bohaterem czy logo serialu…
Zapewne również wśród przyborów papierniczych, plastycznych i piśmienniczych – typu kredki, farby, ołówki, pióra wieczne, zeszyty, itp. znajdą się spore zapasy – tym samym możemy kupić jakieś nowe elementy, ale nie wyposażenie od zera. W przypadku zeszytów warto uwzględnić też wymagania nauczycieli z poprzednich lat – którzy często mają swoje wytyczne dotyczące grubości zeszytu czy marginesów, a czasami innego formatu (szczególnie w szkole ponadpodstawowej).
Warto dodać, że nawet przyschnięte farby plakatowe da się „reanimować”, przez dodanie do nich odrobiny wody – a akurat nabywanie nowych farb co roku mija się z celem, bo na zajęciach plastycznych nie należą do najczęściej użytkowanych.
Zakupy oczywiście (nawet z nastolatkiem) róbmy wspólnie. Dobrym pomysłem jest sporządzenie wcześniej listy potrzeb i śledzenie gazetek oraz promocji w marketach. Niestety ceny w sklepach papierniczych (które obecnie należą do unikatowych) są znacznie wyższe – aczkolwiek z drugiej strony część produktów w nich ma znacznie lepszą jakość.
Jeśli dziecko pisze piórem, zwróćmy też uwagę na jakość papieru w zeszytach – gdyż najtandetniejszy papier często wręcz uniemożliwia pisanie (atrament, jak też tusz np. z zakreślaczy, po prostu rozcieka się po kartce).
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]