Aktualności wróć do listy
19.08.2022

Idziemy na szkolne zakupy

Wszystko co dobre szybko się kończy. Niestety coraz bliżej koniec wakacji, powoli czas zabrać się za przygotowania do początku roku szkolnego…
Oczywiście wielu z nas stara się odwlekać nieprzyjemne chwile i jak najbardziej wydłużać wakacje. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie, choć przyjemne póki trwają wakacje, niezbyt przysłuży się naszym pociechom na początku roku szkolnego i może przyczynić się do znacznie zwiększonych trudności w dostosowaniu się do szkoły. Przecież nam też nie jest łatwo z dnia na dzień powrócić z urlopowej laby, gdzieś z dala od domu, innego trybu życia, itd. do pracy. Nasze dzieci mają znacznie mniejsze możliwości adaptacyjne i znacznie trudniej dostosować się do szkolnych realiów.
Tak więc pod koniec sierpnia chcąc nie chcąc musimy zacząć powracać do szarej codzienności. Niewątpliwie jednym z elementów muszą być zakupy na nowy rok szkolny – które w tym roku, uwzględniając inflację i stan naszych finansów nie będzie to łatwy moment… Nie dość, że zakupy takie są z natury stresujące, to jeszcze w tym roku musimy pohamować zapędy naszych pociech.
Niewątpliwie zanim wybierzemy się na takie szkolne zakupy, powinniśmy wspólnie z dzieckiem zrobić przegląd rzeczy z poprzedniego roku szkolnego. Prawdopodobnie plecak, piórnik, itp. okażą się całkiem dobre, a w najgorszym razie wymagające lekkiego czyszczenia. Wbrew pozorom koledzy szkolni naszych dzieci nie mają co rok nowych plecaków (dotyczy to zaledwie 30% uczniów). Podobnie sprawa ma się z piórnikiem. A jeśli już dziecko koniecznie musi mieć na plecaku i piórniku ukochanych bohaterów kreskówek, czy seriali, zawsze możemy zakupić breloczek z ulubionym bohaterem dziecka lub przyszyć do plecaka naszywkę z bohaterem czy logo serialu…
Zapewne również wśród przyborów papierniczych, plastycznych i piśmienniczych – typu kredki, farby, ołówki, pióra wieczne, zeszyty, itp. znajdą się spore zapasy – tym samym możemy kupić jakieś nowe elementy, ale nie wyposażenie od zera. W przypadku zeszytów warto uwzględnić też wymagania nauczycieli z poprzednich lat – którzy często mają swoje wytyczne dotyczące grubości zeszytu czy marginesów, a czasami innego formatu (szczególnie w szkole ponadpodstawowej).
Warto dodać, że nawet przyschnięte farby plakatowe da się „reanimować”, przez dodanie do nich odrobiny wody – a akurat nabywanie nowych farb co roku mija się z celem, bo na zajęciach plastycznych nie należą do najczęściej użytkowanych.
Zakupy oczywiście (nawet z nastolatkiem) róbmy wspólnie. Dobrym pomysłem jest sporządzenie wcześniej listy potrzeb i śledzenie gazetek oraz promocji w marketach. Niestety ceny w sklepach papierniczych (które obecnie należą do unikatowych) są znacznie wyższe – aczkolwiek z drugiej strony część produktów w nich ma znacznie lepszą jakość.
Jeśli dziecko pisze piórem, zwróćmy też uwagę na jakość papieru w zeszytach – gdyż najtandetniejszy papier często wręcz uniemożliwia pisanie (atrament, jak też tusz np. z zakreślaczy, po prostu rozcieka się po kartce).
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekMoja nadzieja
2.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
3.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
4.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
5.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
6.
Golden MixTyle chwil przed nami
7.
Wesoła BiesiadaDziołcha ze Śląska
8.
Chris OxforduoW sercach miłość gra
9.
Kobiety na WalizkachWschody i zachody Słońca
10.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
11.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
12.
Dawid JaniakApetyt na życie
13.
StachAnioł do poduszki
14.
MagdaLepiej być niż mieć
15.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z pięknym kobiecym imieniem cz.3 [głosujemy raz na dobę]