Aktualności wróć do listy
26.10.2018

Jak przeżyć w zgodzie dni zadumy?

Nadchodzi czas szczególny i pełen zadumy niemal dla każdego z nas. Niezależnie od religijnego kontekstu i wiary, same wizyty na cmentarzach oraz wspominanie tych, których nie ma już z nami często jest trudne. No, i w tym momencie zaczynają się problemy, gdyż w wielu przypadkach zamiast wspólnego, pełnego zadumy, ale też wzajemnego szacunku wyjścia na cmentarz, czeka nas mała wojenka z naszymi dziećmi, które nie rozumieją o co właściwie nam chodzi i skąd ta powaga.
Z pewnością wielu z nas znajoma jest sytuacja, gdy planujemy wspólny, rodzinny wyjazd na groby naszych bliskich i nagle… spotykamy się z naburmuszoną postawą znudzonego młodszego dziecka i ostrym buntem nastolatka.  Oczywiście w tym momencie coś nas trafia i dochodzi do karczemnej awantury, która kończy się albo wspólnym wyjazdem przy iście napiętej atmosferze albo pozostawieniem dzieci w domu.
Z jednej strony musimy spróbować zrozumieć nasze dzieci (nie znaczy usprawiedliwiać) – odwiedzanie grobów członków rodziny, których w życiu nie widzieli na oczy jest dla nich dosyć dziwnym doświadczeniem. Niestety dla większości dzieci czasy przed ich narodzeniem są (na tym etapie życia) trochę jak dla nas I wojna światowa – niby współczesne i rzeczywiste, ale trochę abstrakcyjne oraz niestety nie niosące żadnego ładunku emocjonalnego. No, bo niby co dziecko ma robić na grobie krewnego, którego ani raz nie widziało nawet na zdjęciu i nawet nie bardzo wie kim był (w sensie powinowactwa)? No, raczej nie powspomina wspólnych radosnych chwil…
Czy to oznacza, że dzieci mają się od wszystkiego odciąć i lekceważyć przodków? Oczywiście, że nie. Ale zadbajmy, by częściej niż raz do roku słyszało o swych przodkach. To nie do końca prawda, że dzieci nie interesuje przeszłość. U młodych ludzi naturalnym staje się poszukiwanie rodzinnych korzeni. Wykorzystajmy tę sytuację, pokażmy rodzinne zdjęcia, opowiedzmy jakieś anegdoty, opowiedzmy np. o rodzeństwu babci czy prababci. Poopowiadajmy, jak było w naszym dzieciństwie. Oczywiście nie przesadzajmy i nie zanudzajmy dzieci wertowaniem bardzo grubych albumów lub przybliżaniem całego drzewa genealogicznego… Po prostu wszystko z umiarem.
Przed wizytą na cmentarzu podkreślmy, że choć dziecko nie miało okazji poznać jakiegoś krewnego, dla nas był bardzo ważny. I choćby przez wzgląd na to należy się mu odrobina szacunku.
 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]