Aktualności wróć do listy
13.05.2022

Komunijne szaleństwo trwa…

Maj to wyjątkowy miesiąc – piękny, obfitujący w wydarzenia, które dostarczają nam wielu wspomnień – Dzień Matki, matury, ale też I Komunie Święte. Cóż – to ostanie powinny być ważnym przeżyciem duchowym i źródłem miłych wspomnień na całe życie, jednak coraz częściej mamy tu do czynienia z przerostem formy nad treścią…
Połowa maja – sezon komunijny w pełni. Niestety w ostatnich latach okres ten coraz bardziej przypomina rywalizację na szalone wystawne wesele w amerykańskim stylu, niż jedne z ważniejszych przeżyć religijnych w życiu dziecka i przy okazji całej rodziny… No, a przy okazji – z roku na rok wiąże się z coraz bardziej kosmicznymi kosztami.

Odwrócenie świata wartości i znaczeń...

Niestety wszelkie religijne święta i wydarzenia w naszym życiu mają coraz bardziej komercyjny charakter – oczywiście doskonale widzimy to na przykładzie Bożego Narodzenia, niestety to samo zjawisko (chyba w jeszcze większej skali) dotyczy I Komunii Świętych i ślubów… Cóż – nie będziemy wnikać w niczyje życie religijne i stosunek do obrzędów kościelnych. Niemniej jeśli pragniemy wychowywać nasze dzieci w tradycji i wierze katolickiej, nie zabijajmy sami sensu wydarzenia, jakim jest I Komunia Święta.

Pomóżmy zrozumieć sens

Przede wszystkim podkreślajmy dziecku i tłumaczmy sens wydarzenia. Skupmy się na wymiarze religijnym i wychowawczym (ostatecznie dążenie do bycia lepszym człowiekiem doskonale przekłada się na aspekty wychowawcze i dążenie do lepszych osiągnięć w szkole).

I Komunia to nie hollywoodzki ślub

Po drugie miejmy umiar, w kwestii całej oprawy wydarzenia – jeśli dana parafia stawia na jednolite stroje, nie wyłamujmy się. Nasze 9-10 letnie dziecko nie musi wyglądać na hollywoodzka panna młoda, przy okazji męcząc się w totalnie niewygodnej sukience zakupionej za bajońską sumę. Nawet jeśli parafia nie decyduje się na jednolite stroje, postawmy na skromność i umiar (uwierzcie, że dziecko będzie wdzięczne za bardziej komfortowy strój – wygodniejszy i nie wymagający nieustannej uwagi).

Szaleństwo prezentowe

Kolejną kwestią są prezenty – po raz kolejny przypominamy o wymiarze duchowym tejże okazji. Nie dajmy się zwariować (jako rodzice, ale też dalsi krewni) licznym artykułom z serii ile należy dać w prezencie. Naprawdę liczy się gest i intencja. W naszym odczuciu (i odwołaniu do tradycji), warto postawić na jakiś drobiazg, który będzie dla dziecka pamiątką – ostatecznie coś po tym dniu powinno pozostać na lata – mamy na myśli medalik, pamiątkową książkę (choćby popularnonaukową czy albumową). Nie doprowadzajmy też do sytuacji, w której biedniejsi krewni nie mogą być gośćmi na przyjęciu komunijnym, bo nie stać ich na prezent wg obowiązujących rzekomo kanonów (znam sytuacje, w których krewni szukali na szybko absurdalnych pretekstów, by nie przyjmować zaproszenia na przyjęcie komunijne, z uwagi na fakt, iż nie stać ich na tak kosztowny prezent, jak lansują to media). Absolutnie nie poddawajmy się szaleństwu kupowania dzieciom kładów oraz podobnych sprzętów – pomijając koszty, pamiętajmy, że są one śmiertelnie niebezpieczne i absolutnie nie nadają się (również w aspekcie prawnym) dla dzieci w wieku komunijnym.

Przyjęcie z umiarem

Co do samego przyjęcia komunijnego – cóż, kwestia organizowania imprezy w restauracji często staje się koniecznością (cóż – nasze mieszkania często są bardzo ciasne i naprawdę trudno zmieścić w nich wydarzenie na więcej niż 10-12 osób). Niemniej z pewnością nie musimy od razu stawiać na kawior, kilkupiętrowy tort i inne najbardziej ekskluzywne potrawy.
 
Kto świętuje w czerwcu?
Kto świętuje w czerwcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Ryszard SawickiZabawy czas
2.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
3.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
4.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
5.
FrakcjaPuste słowa
6.
Edek DworniczekCzekam
7.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
8.
Teresa WernerCzy to jest miłość
9.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi
10.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
11.
Krzysztof Pietrek, Mateusz SzymczykBo życie takie jest
12.
MagdaLepiej być niż mieć
13.
Avista i DynamicŻyciem ciesz się ciesz
14.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
15.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie cz.3 [głosujemy raz na dobę]