Aktualności wróć do listy
25.09.2020

Koronawirus a nasze dziecko w szkole

Niestety koronawirus nie chce nas opuścić. Szkoły i inne placówki edukacyjne stanowią miejsce zwiększonego ryzyka rozprzestrzeniania się choroby. Pomijając czynniki związane z dużym skupiskiem ludzi w jednym miejscu i przebywaniu razem przez wiele godzin, dochodzi czynnik związany z brakiem nawyków dzieci do przestrzegania reguł sanitarnych…
Pojawia się oczywiste pytanie, co jako rodzicie czy dziadkowie możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko? Poza nieustannymi rozmowami z dziećmi i dawaniem własnego przykładu, możemy posłużyć się kilkoma małymi sztuczkami, które doraźnie nieco zredukują ryzyko.
Postarajmy się zaopatrzyć dzieci we własne miniaturowe przybory higieniczne (np. małe mydło w płycie z wizerunkiem ulubionej bajkowej postaci na butelce może okazać się znacznie lepszą motywacja do umycia rąk, niż straszenie dziecka abstrakcyjną chorobą). Chusteczki jednorazowe również będą chętniej użytkowane, jeśli będą się znajdowały w barwnym przyciągającym wzrok opakowaniu.
Drugie śniadanie starajmy się dziecku dzielić na jak najmniejsze porcje – każdą kanapkę pakujmy osobno, w taki sposób, by dziecko łatwo mogło jeść trzymając kanapkę w papierze, czy folii aluminiowej. W przypadku większej kromki chleba, podzielmy ją na mniejsze kawałki (każdy oddzielnie zapakowany). Jeśli dziecko już nie może obejść się bez słodyczy – mówi się trudno. Zapakujmy dziecku jednak do torby np. niewielkie batoniki, wafelki, itp. pakowane po jednej sztuce, raczej niewielkich gabarytów (nie chodzi tu już tylko o kalorie i cukier, ale po prostu o to, by dany batonik był zjedzony od razu, a dziecko nie wpadło na pomysł, by dać „gryza” swemu najlepszemu koledze). Jeśli (słusznie) uczymy dziecko dzielenia się z innymi tym co mają i częstowania ich, zadbajmy, by w plecaku znalazło się coś do poczęstowania kolegów – również w odrębnych opakowaniach. Jeśli chodzi o napoje – polecamy zdecydowanie soczki, wody, itp. w jak najmniejszych butelkach czy kartonikach (z tych samych przyczyn). Lepiej dać dziecku dwa soczki, niż jeden w dużej butli (co będzie też bezpieczniejsze z punktu widzenia wylania się otwartego napoju w plecaku).
Cóż – troszkę trudniej przeciwdziałać częstowaniu się dziecka od kolegów z klasy. Tu – poza nieustannymi rozmowami – chyba jedynym szybkim ratunkiem – jest w drodze wyjątku dawanie naszym pociechom 2. śniadania bogatego w łakocie lubiane przez naszą pociechę (oczywiście w granicach rozsądku).

 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę