Aktualności wróć do listy
25.01.2019

Lewą czy prawą ręką?

Rozwój naszego dziecka to fascynujący, ale też bardzo złożony proces. Czasami pojawiają się w nim nieprawidłowości i opóźnienia. Nierzadko zjawisko dotyczy kształtowania stronności ciała, czyli m.in. prawo- lub leworęczności.
W ostatnim artykule pisaliśmy nieco o lateralizacji dziecka, czyli dominującej stronie ciała. Potocznie po prostu o prawo- lub leworęczności (choć nie tylko – trzeba pamiętać, że to też dominujące oko i inne organy). Oczywiście współcześnie nikt już chyba nie podejmuje się zmiany na siłę leworęczności na praworęczność (co jeszcze kilkadziesiąt lat temu zdarzało się), gdyż to zbędna i szkodliwa ingerencja w rozwój dziecka. Niestety poza dominacją lewej lub prawej strony ciała pojawia się też tzw. lateralizacja mieszana (skrzyżowana) bądź nieustalona. W ostatnim przypadku dziecko po prostu nie ma naturalnego odruchu posługiwania się np. prawą czy lewą ręką – jest oburęczne. Niestety utrudnia to często wykształcenie sprawności manualnej, naukę pisania czy też orientacji przestrzennej.
Z punktu widzenia rodziców i opiekunów na etapie kształtowania się stronności ciała pojawia się jeszcze jedno niebezpieczeństwo – mianowicie często nie jesteśmy w stanie odróżnić, czy u dziecka już pojawia się dominacja określonej strony ciała, czy też może nasz maluch próbuje posługiwać się określonym przedmiotem np. lewą ręką przypadkowo.
Właściwie lateralizacja powinna ustalić się ostatecznie w wieku przedszkolnym, w pełni kształtując się przed 6. rokiem życia. Niemniej niestety często zdarzają się jej opóźnienia, przekładające się na trudności szkolne i w ogólnym funkcjonowaniu (niska sprawność manualna, zaburzenia orientacji przestrzennej, trudności w nauce pisania, czasami też czytania).
Oczywiście istnieją ćwiczenia, dzięki którym możemy wspomóc prawidłowy rozwój dziecka w wyżej wymienionych sferach, o tym już wkrótce.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę