Aktualności wróć do listy
11.11.2022

Połączenie rozrywki i historii, czyli pomysły na krótki wypad z dzieckiem w długi weekend

Listopad to specyficzny weekend sprzyjający refleksji – najpierw Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, kilka dni później Dzień Niepodległości. Święta piękne, ale trudne w odbiorze dla naszych Dzieci, zwłaszcza w świetle obecnej popkultury. Postarajmy się więc połączyć przyjemne z pożytecznym i choć Święto Niepodległości przybliżyć w przystępnej i atrakcyjnej dla dziecka formie…
Dzień Niepodległości jest z założenia radosnym Świętem – ostatecznie świętujemy jedno z najważniejszych i najbardziej pozytywnych wydarzeń w naszej historii. Dla naszych dzieci to jednak spora abstrakcja – ostatecznie od tych wydarzeń minęło ponad 100 lat, a nasze dzieci, w przeciwieństwie do naszych Rodziców czy Dziadków, nie mają szans usłyszeć opowieści o tamtych czasach z ust ich świadków…
Jak więc przybliżyć Dzieciom ideę Święta Niepodległości, zapoznać je z naszą burzliwą historią i kulturą, zarazem nie zanudzając i nie przytłaczając?
Nie jest tajemnicą, że wszyscy, a zwłaszcza dzieci, najlepiej poznajemy świat poprzez aktywne działanie, zabawę i bezpośredni kontakt z daną dziedziną. Niewątpliwie w tym przypadkiem najlepszym rozwiązaniem mogą być wycieczki – ostatecznie miejsc związanych z historią w naszym Regionie jest pod dostatkiem. W tym roku dodatkowym atutem jest też piękna pogoda.
A wiele z nich można odwiedzić niewielkim kosztem lub za darmo. Oczywiście standardem są choćby legendarne pomniki upamiętniające Powstania Śląskie (jak choćby na Katowickim Rondzie – choć mniejsze pomniki i tablice pamiątkowe znajdziemy też w wielu miejscach), niewątpliwie miejsce wartym odwiedzenia (nie tylko ze względów religijnych, ale też historycznych) jest Góra Świętej Anny. Kolejnym miejscem jest Wieża Spadochronowa w Parku Kościuszki w Katowicach… Oczywiście miejscami wartymi odwiedzenia są liczne pałacyki i zamki (Pszczyna, Świerklaniec, Rybna, Pławniowice i wiele innych), jak też parki przypałacowe – jako elementy nieco odleglejszej historii, barwnej historii – może akurat ciekawszej z punktu widzenia dziecka, bo kojarzącej się niejako baśniowo…
Wspomniane miejsca mają dodatkowe atuty, gdyż możemy się w nie wybrać pod pretekstem zwykłego, rodzinnego wypadu – spaceru w ciekawych okolicznościach przyrody (czy okolicach centrum miasta), a wątki związane z historią zwyczajnie przemycić przy okazji, raczej w formie anegdot lub ciekawostek. A może w miejscach związanych z historią XX-wieczną możemy nawiązać do jakiś anegdot związanych z naszymi przodkami – którzy w taki lub inny sposób brali udział w tych wydarzeniach.
 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]