Aktualności wróć do listy
11.12.2020

Prezenty...

Choć do Świąt już niewiele czasu, wielu z nas jeszcze nawet nie ma pomysłu na prezenty dla najbliższych. Oczywiście wśród nich największym wyzwaniem są prezenty dla najmłodszych…
Jak co roku, ze względów wychowawczych apelujemy, by pod choinką znalazły się prezenty nie tylko dla naszych dzieci, ale (choć w symbolicznym wymiarze) dla wszystkich członków rodziny. Jakie to ma znaczenie wychowawcze? Poza zadbaniem o ogólną atmosferę, zwyczajnie obdarowywanie prezentami wszystkich uczy dzieci wzajemności, symetrii relacji i przeciwdziała rozwijaniu egoizmu naszych pociech (skoro tylko dzieci otrzymują prezenty, może to prowadzić do utwierdzenia w przekonaniu, że w każdym aspekcie są najważniejsze i o innych nie trzeba myśleć). Oczywiście od najmłodszych lat uczmy dzieci, by same też robiły prezenty innym członkom rodziny (nie chodzi tu o wartość finansową – może to być ręcznie wykonany drobiazg).
Co do prezentów dla naszych dzieci – oczywiście ich wybór jest kwestią uznaniową, niemniej jak co roku namawiamy, by sięgać do tradycyjnych zabawek, gier i artykułów, a nie tylko skupianiu się na najnowszych elektronicznych gadżetach. Nie ukrywajmy, że narzekamy na przywiązanie naszych dzieci do elektroniki, a sami niejako wpychamy dzieci w jej objęcia.
Tradycyjne gry – planszowe, czy inne (wybór jest ogromny), puzzle, maskotki, lalki, domki, mebelki, samochodziki, wszelkiego rodzaju klocki, zestawy kreatywne (służące konstruowaniu czegoś – odpowiednie dla wieku i płci) są atrakcyjne, znacznie tańsze od elektroniki, pod choinką sprawiają wiele radości. Zabawa nimi wymusza interakcję z otoczeniem, rozwój wyobraźni, rozwija wszystkie zmysły (w tym dotyk), sprawność manualną, uczy też dbałości o własne otoczenie i swoje rzeczy. Lalki, maskotki, figurki postaci z bajek, ludziki z kloców umożliwiają też odgrywanie i przez to naukę ról społecznych, mogą też mieć znaczenie terapeutyczne (dziecko przez zabawę może nam opowiedzieć o problemach, o których w inny sposób trudno mu mówić). Oczywiście nie zapominajmy też o książkach – ich wybór jest ogromny, a atrakcyjna szata graficzna i forma wydania przyciągną uwagę nawet wybrednych dzieci.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]