Aktualności wróć do listy
19.02.2021

Próbujemy zachęcić nasze dziecko do aktywności fizycznej

Jednym z najpoważniejszych problemów dotyczących nas wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzieży w ostatnim czasie, jest całkowity brak aktywności fizycznej, przy jednoczesnym przebywaniu przez wiele godzin w jednej pozycji. Chyba nie trzeba nikomu przypominać o konsekwencjach dla naszego zdrowia… Pytanie brzmi, jak przeciwdziałać sytuacji choć u najmłodszych.
Zmotywowanie naszych dzieci czy wnuków do aktywności fizycznej w wielu przypadkach nie należy do łatwych zadań. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w dobie pandemii, gdy dziecko prawie nie wychodzi z domu, nie ma możliwości ćwiczyć na w-fie (co często przyjmuje z ulgą), uczestniczyć w zajęciach dodatkowych (jak choćby basen). Sprawność fizyczna szybko maleje, a kilogramów przybywa. Oczywiście nie ma jednej skutecznej recepty na zmotywowanie dziecka do ruchu (szczególnie w domowych warunkach), ale poniżej podsuwamy kilka pomysłów, które mogą okazać się względnie skuteczne.

Przyjemne z pożytecznym

Próbując zmotywować nasze dzieci do ruchu, zastanówmy się, co sprawia im przyjemność. Powiązanie tego elementu z aktywnością fizyczną może okazać się bardzo motywujące. Przykładowo – jeśli nasze dziecko pasjami ogląda jakieś bajki, kreskówki czy seriale w telewizji, hmm – o ile ich treść nie jest ekstremalnie dla dziecka nieadekwatna – pozwólmy dziecku je oglądać, ale… podczas gimnastyki. Przecież sporo prostych ćwiczeń (bez przyrządów lub np. jazdę na rowerku treningowym bądź ćwiczenia na steperze) można wykonywać w domu po prostu oglądając telewizję (pewną zaletą jest to, że długość odcinka wymusi określony czas aktywności).
Kolejny przykład – dziecko lubi barwny ubiór lub jakieś (niezbyt drogie gadżety)? Kupmy mu strój sportowy zgodny z jego gustem, w którym będzie mogło ćwiczyć.
Jeśli dziecko lubi muzykę, pozwólmy mu ćwiczyć z ulubionymi utworami w tle. Jednocześnie – przynajmniej na pierwszym etapie – nie zmuszajmy dziecko od razu do nauki tańca czy ruszania się do rytmu. To, że ktoś lubi muzykę, nie znaczy, iż zaraz ma wielkie poczucie rytmu. Na pierwszym etapie zadowólmy się więc faktem, że dziecko w ogóle podejmuje się uprawiania aktywności fizycznej.

Przykład idoli

Niestety brak ruchu w przypadku naszych dzieci wiąże się nierozerwalnie z nadwagą czy wręcz otyłością, wadami postawy czy po prostu problemami natury estetycznej. O ile nasze wykłady kierowane do dziecka, wyjaśniające zgubne dla zdrowia konsekwencje braku ruchu i nadwagi, najczęściej nie wywołają specjalnej reakcji, skuteczne może okazać się powołanie się na przykład medialnych idoli dziecka ze świata shobiznesu – których nasze dzieci uważają często za autorytety. Poświęćmy więc nieco czasu na wyszukanie informacji o ulubieńcach naszych dzieci i ciekawostki o nich. Z pewnością okaże się, że spora część ulubieńców naszych dzieci uprawia jakiś sport, a ponadto jest sprawna i szczupła. W rozmowie z dzieckiem możemy więc tym razem powołać się na przykład ich idola.
 
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej cz.2 [głosujemy raz na dobę]