Aktualności wróć do listy
19.02.2021

Próbujemy zachęcić nasze dziecko do aktywności fizycznej

Jednym z najpoważniejszych problemów dotyczących nas wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzieży w ostatnim czasie, jest całkowity brak aktywności fizycznej, przy jednoczesnym przebywaniu przez wiele godzin w jednej pozycji. Chyba nie trzeba nikomu przypominać o konsekwencjach dla naszego zdrowia… Pytanie brzmi, jak przeciwdziałać sytuacji choć u najmłodszych.
Zmotywowanie naszych dzieci czy wnuków do aktywności fizycznej w wielu przypadkach nie należy do łatwych zadań. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w dobie pandemii, gdy dziecko prawie nie wychodzi z domu, nie ma możliwości ćwiczyć na w-fie (co często przyjmuje z ulgą), uczestniczyć w zajęciach dodatkowych (jak choćby basen). Sprawność fizyczna szybko maleje, a kilogramów przybywa. Oczywiście nie ma jednej skutecznej recepty na zmotywowanie dziecka do ruchu (szczególnie w domowych warunkach), ale poniżej podsuwamy kilka pomysłów, które mogą okazać się względnie skuteczne.

Przyjemne z pożytecznym

Próbując zmotywować nasze dzieci do ruchu, zastanówmy się, co sprawia im przyjemność. Powiązanie tego elementu z aktywnością fizyczną może okazać się bardzo motywujące. Przykładowo – jeśli nasze dziecko pasjami ogląda jakieś bajki, kreskówki czy seriale w telewizji, hmm – o ile ich treść nie jest ekstremalnie dla dziecka nieadekwatna – pozwólmy dziecku je oglądać, ale… podczas gimnastyki. Przecież sporo prostych ćwiczeń (bez przyrządów lub np. jazdę na rowerku treningowym bądź ćwiczenia na steperze) można wykonywać w domu po prostu oglądając telewizję (pewną zaletą jest to, że długość odcinka wymusi określony czas aktywności).
Kolejny przykład – dziecko lubi barwny ubiór lub jakieś (niezbyt drogie gadżety)? Kupmy mu strój sportowy zgodny z jego gustem, w którym będzie mogło ćwiczyć.
Jeśli dziecko lubi muzykę, pozwólmy mu ćwiczyć z ulubionymi utworami w tle. Jednocześnie – przynajmniej na pierwszym etapie – nie zmuszajmy dziecko od razu do nauki tańca czy ruszania się do rytmu. To, że ktoś lubi muzykę, nie znaczy, iż zaraz ma wielkie poczucie rytmu. Na pierwszym etapie zadowólmy się więc faktem, że dziecko w ogóle podejmuje się uprawiania aktywności fizycznej.

Przykład idoli

Niestety brak ruchu w przypadku naszych dzieci wiąże się nierozerwalnie z nadwagą czy wręcz otyłością, wadami postawy czy po prostu problemami natury estetycznej. O ile nasze wykłady kierowane do dziecka, wyjaśniające zgubne dla zdrowia konsekwencje braku ruchu i nadwagi, najczęściej nie wywołają specjalnej reakcji, skuteczne może okazać się powołanie się na przykład medialnych idoli dziecka ze świata shobiznesu – których nasze dzieci uważają często za autorytety. Poświęćmy więc nieco czasu na wyszukanie informacji o ulubieńcach naszych dzieci i ciekawostki o nich. Z pewnością okaże się, że spora część ulubieńców naszych dzieci uprawia jakiś sport, a ponadto jest sprawna i szczupła. W rozmowie z dzieckiem możemy więc tym razem powołać się na przykład ich idola.
 
 
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]