Aktualności wróć do listy
01.03.2019

To co z tymi kierunkami?

Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii nauki rozpoznawania przez nasze dziecko kierunków, jak też pomocy w prawidłowym rozwoju jego stronności ciała, co stanowi bardzo istotny etap.
Jak wspomnieliśmy, dzieci najłatwiej uczą się przez zabawę. Tym samym proponujemy przykłady kilku kolejnych bardzo prostych zabaw, które ułatwią rozwój orientacji przestrzennej u naszego dziecka (a przy okazji w interesujący sposób zagospodarują mu czas).
W przypadku nieco starszych dzieci możemy wykorzystać bardzo fajną zabawę, polegającą na rysowaniu na kartce w kratkę rysunków pod nasze dyktando (pięć kratek w dół, sześć kratek w prawo, pięć kratek w górę…). Oczywiście, by samemu nie namieszać, lepiej sami najpierw stwórzmy taki rysunek na swojej kartce…
Pomocne będzie też wykorzystanie patyczków, które przydadzą się nie tylko do nauki liczenia, ale np. do układania różnych wzorów. Tutaj też dziecko może dokładać kolejne patyczki zgodnie z poleceniem (np. „dołóż patyczek poziomo po prawej”) lub odwrotnie – opisywać położenie wybranych patyczków względem jakiegoś przyjętego punktu.
Wspominaliśmy ostatnio o rysowaniu różnych elementów czy doklejaniu ich na rysunku. Ale możemy przecież zabawić się w opisywanie obrazka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na określanie kierunków i lokalizacji poszczególnych obiektów.
Zamiast rysowania na kartce, możemy posłużyć się tzw. znikopisem. W tym momencie już sama forma rysowania może wydać się wielu dzieciom atrakcyjniejsza. Tutaj również możemy zabawić się w proste rysowanie wg poleceń – typu „narysuj strzałkę do góry”, czy próbować rysować pod nasze dyktando (choć bez kratek wyżej wspomniana zabawa jest nieco utrudniona). Niemniej atutem, jest to, że rysunek może w każdej chwili zniknąć bezpowrotnie, więc gdy dziecko się pomyli, będzie miało świadomość, że może bez problemów zacząć od nowa.
Nieco zbliżoną do znikopisu alternatywę stanowią ich formy wypełnione piaskiem, w których linię rysunku prowadzimy regulując pokrętłami. Tutaj obrazek usuwamy po prostu potrząsając tabliczką. Natomiast sama forma rysowania za pomocą pokręteł (jedno góra-dół, drugie lewo-prawo), będzie doskonałym ćwiczeniem orientacji przestrzennej i na płaszczyźnie.
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]