Aktualności wróć do listy
06.12.2019

To kto w końcu przynosi prezenty?

Każdy kto miał okazję zajmować się małym dzieckiem przyzna, że jednymi z najpiękniejszych wspólnych momentów są Święta, a szczególnie chwile, gdy przychodzi pora wręczenia prezentu – oczywiście przez Dzieciątko, Mikołaja, czy Zajączka… Niestety czas upływa, dzieci dorastają i… no właśnie…
Zdawałoby się, że wiara w Świętego Mikołaja czy Dzieciątko przynoszące prezenty to właściwie drobiazg – bądź co bądź to tylko kolejna bajka czy legenda (to, że dziecko nie wierzy w istnienie krasnoludków i smoków jakoś nie przysparza nam zmartwień). Ale to jednak nie do końca błahostka – po pierwsze właśnie zwyczaj przynoszenia prezentów przez te Postaci stanowi osnowę Świąt w świadomości każdego malucha (trudno, by u małego dziecka wychodzić od wymiaru religijnego). Po drugie radość sprawia to zarówno nam, jak i dzieciom. Po trzecie – nie ukrywajmy – przynajmniej 2-3 razy do roku mamy w rękach niepodważalny argument temperujący charakter i temperament dziecka (Mikołaj, Dzieciątko czy Zajączek przynosi prezenty tylko grzecznym dzieciom, itd.). Po czwarte – gdy dziecko dowie się, że Święty Mikołaj nie przynosi prezentów osobiście – cóż, może stracić do nas zaufanie (bądź co bądź jednak w 100% nie mówiliśmy prawdy).
O ile w przypadku 3-4 latka utrzymanie tej wiary nie jest problematyczne, gdy dziecko jest starsze robi się trudniej. Niestety nawet nasz najbardziej idealny plan mogą zniweczyć nieco starsi koledzy dziecka z podwórka czy np. Wychowawczyni w szkole podstawowej (a nawet bardzo nadgorliwa Pani w przedszkolu). Wielu z nas wydaje się, że dla psychiki malucha nie będzie miało znaczenia od kogo dowie się prawdy, niemniej sposób zdobycia tej wiedzy oraz forma mają kolosalne znaczenie. Mówiąc wprost – gdy dziecko usłyszy od Pani w szkole, czy kolegi, że prezenty pod choinką kładą rodzice, istnieją spore szanse, że magia Świąt bezpowrotnie pryśnie, a dziecko obrazi się na nas.
Tym samym wskazane byłoby, aby dziecko poznało prawdę od nas – oczywiście moment musimy wybrać sami (zależy od dojrzałości emocjonalnej i intelektualnej dziecka, jak też jego kolegów – jeśli wiemy, że np. kolega z klasy czy z przedszkola już został wtajemniczony w kwestie mikołajkowo-świąteczne, musimy się pospieszyć).
Ważne, by rozmowa przebiegła w spokojnej atmosferze, gdy dziecko jest wypoczęte i nie ma innych problemów. Dobrze, by nie psuć dziecku od razu wszystkich Świąt (na tym etapie rozwoju możemy np. wyjaśnić, że 6. grudnia prezentów nie przynosi Mikołaj, a na ulicach widuje tylko przebierańców, utrzymując jednocześnie wiarę w Dzieciątko). Zaproponujmy, by pomimo poznania prawdy, utrzymać tradycje np. podkładania prezentów pod choinkę, gdy nie patrzy – po prostu taka miła tradycja, rodzaj świątecznej zabawy.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]