Aktualności wróć do listy
11.01.2019

Trauma dla dziecka i rodziców, czyli czas zebrań na koniec semestru

Styczeń, to czas kiedy w naszych domach często robi się trochę nerwowo – kulminacja następuje w okolicach zebrań dla rodziców, na których są zapoznawani z ocenami szkolnymi swoich pociech.
Szkoła generalnie kojarzy się ze stresem – sprawdziany, odpowiedzi przy tablicy, egzaminy… No, ale to stres głównie dla naszych dzieci. Nadchodzą jednak stresujące momenty dla rodziców – jakoś nerwowo robi się zawsze w okolicach szkolnych zebrań, na których rodzice są zapoznawani z ocenami swoich dzieci… Niestety w wielu przypadkach to czas wielu przykrych niespodzianek, a potem cichych dni w domu.
Chyba na placach jednej ręki można wyliczyć rodziców, którzy z przyjemnością chadzają na zebrania szkolne – trudno się dziwić, gdyż atmosfera podczas nich jest dosyć ciężka, a nawet, jeśli nasze dziecko jest wzorowym uczniem, musimy wysłuchać sporo o kolegach z klasy. Tak czy owak, w tych ostatnich przypadkach, to zaledwie kilka niezbyt miłych godzin. W wielu przypadkach jednak zebranie to dopiero wstęp do bardzo trudnych dyskusji w domu.
Niepowodzenia szkolne dziecka to jedna bardzo niepokojąca kwestia – drugą jest jednak to, dlaczego dowiadujemy się o nich dopiero podczas zebrania na koniec semestru od nauczyciela-wychowawcy naszego dziecka? Oczywiście możemy (jak zawsze) szukać winy wszędzie poza sobą – bo dziecko ukrywa przed nami prawdę, nie informuje nas o problemach, bo nauczyciele i szkoła nie informowali nas wcześniej, itp. To wszystko prawda – niewątpliwie powinniśmy otrzymywać takie informacje na bieżąco. Zastanówmy się jednak, dlaczego tak się nie dzieje (zwłaszcza ze strony dziecka)? Dlaczego dziecko nie mówi nam prawdy?
Nie ukrywajmy, że często u źródła jest zwyczajny brak czasu lub zainteresowania z naszej strony. Gdy problemy się kumulują i nawarstwiają, coraz trudniej o nich rozmawiać. Dochodzi też zwyczajny lęk przed nami (w którym utwierdzają dziecko kolejne ostre dyskusje po zebraniach szkolnych). Trudno, abyśmy wykazali się entuzjazmem z uwagi na trudności szkolne dziecka – niemniej, skoro dziecko sobie nie radzi, prawdopodobnie potrzebna jest mu pomoc i nasza rada…
Kto świętuje w styczniu?
Kto świętuje w styczniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
StachSłona łza
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Tim FabianMój Aniele
5.
Darek NowickiŻółte tulipany
6.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
7.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
8.
Mona LisaSilna jak lew
9.
Andy & LuciaIle godzin ma ta noc?
10.
Toby z MonachiumJesteś najpiękniejsza
11.
WeronikaTotalny luz
12.
Kasia PiowczykKolory
13.
Mirosław JędrowskiNojlepiej przeżyj swoje życie
14.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
15.
Michalina StarostaIskierka

Sonda

Przebój 2018 Roku (II półfinał) [głosujemy raz na dobę]