Aktualności wróć do listy
08.05.2020

Trochę sprawności manualnej nikomu nie zaszkodzi

Tak, tak – smartfon zapewnia u naszych dzieci wyjątkową sprawność kciuków (w zależności od techniki ewentualnie 1-2 innych palców). Szkoda tylko, że sprawność manualna na tym się kończy…
Po co nam w dzisiejszych czasach sprawność manualna? Dorosłym przyjdzie do głowy jeszcze kilka pomysłów, gorzej z naszymi dziećmi. Problem pojawia się, gdy dziecko w wieku szkolnym nie ma pojęcia jak trzymać pióro lub ołówek w dłoni, przecięcie kartki na pół  to prawdziwe wyzwanie, a przyszycie guzika do koszuli to już abstrakcja…
Tak więc, w ramach oderwania się od smartfona i komputera, zaproponujmy naszym pociechom zajęcia, które nieco rozwiną ich zdolności manualne. Gwarantujemy, że przypadną naszym dzieciom do gustu, jak też będą absorbujące.
  • Stare dobre, znane od pokoleń klocki – zarówno nowoczesne LEGO (i ich odpowiedniki), jak też klasyczne drewniane to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale przede wszystkim świetne ćwiczenie jego zdolności manualnych, a przy okazji wyobraźni przestrzennej, kreatywności (nie mówiąc już o wypełnieniu czasu). Pole mamy tutaj nieskończone – budowanie domów, różnych konstrukcji, mebli, ale też wykorzystanie ich jako fragmentów większej konstrukcji (np. w połączeniu z brystolem i innymi elementami).
  • Najróżniejsze wycinanki – wbrew pozorom w księgarniach (a nawet kioskach) znajdziemy sporo książek, które zawierają gotowe wycinanki (np. dla dziewczynek modelki i stroje dla nich, a dla chłopców choćby modele samochodów itp.). Sporo znajdziemy też w Internecie.
  • Dorzucić tu można też wszelkiego rodzaju wyklejanki i wydzieranki – te z kolei poza zdolnościami manualnymi rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Jeśli dziecko nie ma pomysłu na stworzenie obrazka od zera, zawsze może wypełniać papierem kolorowym choćby kontury obrazka z kolorowanki. Cóż – tu dochodzi też jeszcze jedna, dosyć użyteczna w dalszym życiu (jak się okazuje dla wielu dzieci coraz bardziej odległa umiejętność) – posługiwanie się klejem.
  • Układanie puzzli i innych układanek – niewątpliwie jest to ćwiczenie zarówno manualne, jak też rozwijanie spostrzegawczości dziecka, jego koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci, wyobraźni oraz cierpliwości, konsekwencji oraz metodycznego działania.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę