Aktualności wróć do listy
16.10.2020

Uczmy dziecko odpowiedzialności od najmłodszych lat…

O kwestii uczenia dziecka odpowiedzialności od wczesnego dzieciństwa pisaliśmy na naszym portalu już wielokrotnie. Temat może oklepany, ale w obecnej sytuacji chyba jeszcze bardziej istotny.
Nie oszukujmy się – poczucie odpowiedzialności za siebie i za innych nie jest naszą mocną stroną (dotyczy to również dorosłych). Niestety współcześnie przez odpowiedzialność rozumiemy w sposób bardzo okrojony i egoistyczny. W dobie pandemii sytuacja wymusza na nas nieco inne spojrzenie na rzeczywistość. Dotyczy to również naszych dzieci.
Zarówno my jako rodzice, jak też same szkoły (jak też uczelnie wyższe) wdrukowywały najmłodszym postawę, iż odpowiedzialny uczeń to taki, który mimo przeciwności losu i nawet problemów zdrowotnych (czy domowych) nadal niezmiennie realizuje obowiązki szkolne. Bohaterem był tym samym uczeń, który z gorączką przyszedł na sprawdzian z matematyki i do kompletu napisał go na szóstkę, a wzorem do naśladowania stawał się uczeń, który nie opuścił ani jednego dnia w danym roku szkolnym… Brzmi niezwykle heroicznie, ale chyba przykładów bardziej skrajnej nieodpowiedzialności trudno już szukać. Pochwalanie takich postaw jest zawsze totalnie destrukcyjne i rozwija w naszych dzieciach ekstremalnie fałszywe poczucie obowiązku…
Może i nasze dziecko ma w miarę silną odporność, przechodzi wszelkie infekcje lekko i trwają zaledwie kilka dni. Nie znaczy to jednak, że w przyszłości takie zlekceważone choroby nie odbiją się na stanie całego organizmu. Nie wspominając już o tym, że nasze dziecko chodząc do szkoły z infekcją zaraża innych uczniów i nauczycieli, którzy niekoniecznie mają tak silne organizmy (a może mają starszego schorowanego członka rodziny?). Innymi słowy u naszego dziecka może skończyć się na średnio intensywnym katarze, a u koleżanki z ławki może skończyć się zapaleniem płuc (niestety miałam styczność z takim przypadkiem)… Dorzućmy do tego obecną sytuację związaną z pandemią…
Oczywiście antywychowawczy wymiar działań nagradzających 100% frekwencję w szkole (szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci) dotyczy też choćby sytuacji losowych – dziecko raczej nie jest winne temu, że musiało iść np. na pogrzeb członka rodziny, tym samym opuszczając zajęcia szkolne. Ale absencja jest faktem – i już po szansie na nagrodę. U ambitniejszych uczniów niewątpliwie prowadzi to do bardzo interesujących (nie do końca prospołecznych) wniosków…
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]