Aktualności wróć do listy
02.04.2021

Własnoręcznie wykonane ozdoby...

Święta właściwie już nadeszły. Właśnie dopinamy przygotowania na ostatni guzik, choć Wielkanoc po raz kolejny będzie jakaś inna, to jednak zajęć nam nie brakuje. Pytanie brzmi, jak wypełnić czas naszym dzieciom, by z jednej strony nam nie przeszkadzały, z drugiej miały okazję poczuć atmosferę Świąt…
Wielkanoc tuż, tuż, a przed nami sporo pracy. Problem w tym, że trzeba też jakoś wypełnić czas naszym dzieciom. Oczywiście – w przypadku nieco starszych i młodzieży – oczywiście mile widziana będzie pomoc z ich strony w ostatnich porządkach czy w kuchni, ale ostatecznie nie we wszystkich pracach nasze pociechy mogą nam pomóc (wielu z nas woli niektóre świąteczne potrawy przygotować w spokoju i samodzielnie), a porządki pewnie raczej są na ukończeniu… Może więc warto pomyśleć o dodatkowych dekoracjach?
Niewątpliwie ogromny wpływ na atmosferę w domu podczas Świąt, ma panujący u nas wystrój. Z pewnością większość z nas ma ulubione tradycyjne stroiki i inne dekoracje, pisanek z pewnością też nie brakuje. Niemniej z pewnością nikomu to nie zaszkodzi, jeśli dekoracji będzie troszkę więcej. Szczególnie własnoręcznie wykonanych…
  • Nie ma to jak stara dobra bibuła… Ten nieco zapomniany materiał papierniczy, utrzymany w pięknych pastelowych barwach jest wręcz idealny do dekoracji wielkanocnych. Klasyczna bibuła świetnie sprawdzi się jako materiał na świąteczne witrażyki do okien (kontury wyciąć można z brystolu lub tektury) – z wykorzystaniem tradycyjnych świątecznych i wiosennych motywów, jak jajko, kurczaczek czy kwiaty. Motywy są na tyle nieskomplikowane, że powinno poradzić sobie z nimi już kilkuletnie dziecko. Bibuła świetnie sprawdzi się też do przygotowania barwnych palm – długie, ponacinane paski papieru (tak by tworzyły swoiste frędzle), nawija się warstwami na patyk (np. gałąź lub – dla amatorów mniejszych rozmiarów – na patyczek do szaszłyka).
  • Sporo ładnych dekoracji świątecznych możemy wykonać z brystolu, odrobiny kolorowego papieru czy po prostu z wykorzystaniem farb lub flamastrów. Mnóstwo szablonów znajdziemy w literaturze lub po prostu w Internecie. Zawsze efektownie prezentują się choćby wykonane z 2 warstw brystolu ozdoby w kształcie jajka, z okienkiem w przedniej warstwie (na zasadzie, na której tworzone są kartki świąteczne) oraz obrazkiem z kurczaczkiem, zajączkiem lub kwiatami na tylnej. Zawsze wykorzystać można tu też naklejki, których pewnie w zbiorach wielu dzieci nie brakuje.
  • Oczywiście główną dekoracją wielkanocną są piękne pisanki. Sposobów na ich zdobienie jest całkiem sporo – poczynając od tradycyjnego barwienia w łuskach cebuli, burakach, itp., przez barwniki do jajek, aż po najprostsze w zastosowaniu, barwne koszulki termokurczliwe. Oczywiście jajka barwione w łuskach cebuli czy barwnikach tradycyjnie przyozdabia się, przez drapanie – co niestety dla wielu naszych dzieci jest nieco zbyt wielkim wyzwaniem. Jajka takie można jednak przyozdobić dodatkowo malując na nich wzory kredkami, flamastrami, czy farbami plakatowymi. Dobrym pomysłem jest też użycie zwykłych naklejek, które fajnie będą się odcinać na ciemnym tle. Dzieci, które lubią zajęcia plastyczne mogą posilić się o naklejanie wzorów wycinanych z papieru kolorowego, bibuły krepowej lub motywów wyciętych z serwetek (technika decoupage)… Liczba pomysłów jest niemal nieograniczona.
  • Jeśli nasze dzieci (lub my sami) obawiamy się zbyt częstych wypadków na etapie tworzenia pisanek lub po prostu nasze dzieci lubią nacieszyć się swoim dziełem przez dłuższy czas, dzieci mogą pokusić się o zdobienie jajek styropianowych (również można je malować kredkami, farbkami, oklejać, owijać ozdobnymi wstążkami, itp.).
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]