Aktualności wróć do listy
10.01.2020

Zabawy inspirowane zimą

Zima, zima, zima – jak o każdej porze roku nie ma nic lepszego od spędzania czasu na powietrzu. Jednak nasze dzieci mają różny poziom odporności, dlatego o tej porze roku nie przesadzajmy.
Oczywiście większość z nas wracając pamięcią do wspomnień z dzieciństwa, z rozrzewnieniem wspomina zabawy na podwórku, lepienie bałwana, jazdę na sankach, czy bitwę na śnieżki. Nasze dzieci mają z tym trochę większe trudności – po pierwsze coraz mniej chętnie wychodzą na podwórko, po drugie – różnie bywa ze stanem zdrowia (zimą musimy zachować szczególną czujność – dziecko może błyskawicznie się zgrzać, a po chwili zostać przewiane). Po trzecie – zimowa aura w ostatnich latach rzadko bywa malownicza i bajkowa…

Pomysły na zabawy inspirowane zimą

Dobrym pomysłem, cieszącym się uznaniem dzieci są zabawy inspirowane porą roku. Skoro więc nie można wyjść z domu, a zima za oknami jakaś niezbyt śnieżna, trzeba postarać się, by zimowe akcenty zawitały w naszym domu.
Głównym atutem zabaw, które niżej zaproponujemy, jest oderwanie dziecka od komputera i innej elektroniki, ćwiczenie jego zdolności manualnych, jak też rozwijanie wyobraźni.
Najprostszym przykładem może być wycinanie (lub ewentualnie tworzenie innymi technikami) płatków śniegu – które oczywiście koniecznie powinny pojawić się choć na kilka dni w jakimś miejscu naszego domu. Warto zwrócić w tym przypadku na w miarę dokładne odwzorowanie płatka śniegu (6-ramienny kształt, idealna symetria, itp.).
Dobrą propozycją jest też przygotowanie… bałwana – np. z waty, sztucznego śniegu (sprzedawany np. przed Świętami odpowiednio spreparowany ocieplacz do odzieży) lub np. z masy solnej lub papierowej. Taki bałwanek może stanowić naprawdę atrakcyjną dekorację, a dla dziecka będzie źródłem dumy.
W analogiczny sposób dziecko może zbudować np. igloo.
Dla bardziej zaawansowanych manualnie (albo z naszą większą pomocą), świetnym pomysłem jest stworzenie makiety zimowego krajobrazu – np. pagórka, kilku ośnieżonych roślin, ale też np. ludzików zjeżdżających na nartach i sankach (można wykorzystać tu lalki, ludziki z klocków lego, itp.). Same narty i sanki można wykonać z tektury czy brystolu. Śnieg na pagórek – znów z waty lub masy plastycznej, a śnieg na roślinach (kontury gałęzi np. z drutu), z waty. Dla zwiększenia efektu, możemy nanizać na nitki kuleczki czy strzępki waty, a nitki podwiesić np. na półce nad makietą.
 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]