Aktualności wróć do listy
22.01.2021

Duo Fenix – Dwa Fyniki

Duet z Opolszczyzny. Zespół Duo Fenix istnieje od 1993 roku.
Grupa występuje w podstawowym składzie – Krystyna Dubik oraz Waldemar Kołaczyk. Zespół podlegał pewnym modyfikacjom zarówno pod względem składu, jak też repertuaru.
Początki twórczości, to głównie biesiadna muzyka coverowa w języku literackim. W latach 1998-2001 zespół współpracował z Eugeniuszem Kaniokiem (jako Francik i Dwa Fyniki) – kiedy to Zespół skupił się na szlagierowych klimatach i piosenkach w gwarze śląskiej. Od 2002 roku zespół powrócił do dwuosobowego składu, ale występuje pod nazwą Duo Fenix - Dwa Fyniki (Duo Fenix odnosi się do twórczości w języku literackim, Dwa Fyniki – w gwarze śląskiej). Od 2014 roku zespół występuje często z towarzyszeniem Kacpra – syna Krystyny Dubik, który śpiewa oraz gra na akordeonie (obecnie wystąpił też wraz z zespołem w trzech teledyskach).
Zespół wydał 10 płyt (a w latach 90’ wydali też 9 kaset), nagrał też kilkanaście teledysków. Waldemar Kołaczyk jest kompozytorem większości piosenek zespołu.  Kompozytorem części przebojów zespołu, jak też ich aranżerem jest Andrzej Skaźnik. Autorami tekstów są zarówno członkowie duetu, jak też inni artyści śląskiej sceny muzycznej, jak Eugeniusz Kaniok (Francik), Mirosław Jędrowski, Mirosław Szołtysek oraz inni.
Jako Francik i Dwa Fyniki, zespół wziął też udział w projekcie „Szlagier Maszyna” (zespół śpiewała na płycie Szlagier Maszyna część 2).
Duet wykonuje piosenki w gwarze śląskiej oraz w języku literackim. Tematyka jest zarówno typowo biesiadna, z dużą dozą poczucia humoru, jak też dotycząca życia, rodziny, miłości, tradycji. Pod względem kompozycyjnym muzyka jest różnorodna – od utworów typowo biesiadnych, poprzez muzykę taneczną, szlagierową, aż po romantyczne i nastrojowe ballady.
Waldemar Kołaczyk gra też na instrumentach klawiszowych oraz na akordeonie.
Grupa odnosi liczne sukcesy w radiowych i telewizyjnych listach przebojów w regionalnych stacjach radiowych, telewizyjnych i telewizji TVS. W telewizyjnej Liście Śląskich Szlagierów teledyski duetu miesiącami utrzymywały się w głównej 10. Piosenki i teledyski duetu często pojawiają się też w radiowych i telewizyjnych koncertach życzeń (szczególnie utwór Życzymy szczęścia).
W 2014 roku odbył się telewizyjny koncert benefisowy Zespołu Duo Fenix.
Zarówno Krystyna Dubik, jak i Waldemar Kołaczyk są nauczycielami. Oboje z muzyką związani są od dzieciństwa. Waldemar, zanim założył Zespół Duo Fenix, grał w innych Zespołach.
Do największych przebojów grupy należą m.in.: Życzymy szczęścia, Na krawędzi dnia, Siedem zmysłów, Stuk puk, Życzenia dla Ciebie, Jo jest Abraham, Stara miłość nigdy nie rdzewieje, Blues dla mamy, Dobrze razem być, Twoje oczy mówią wszystko, Żniwna makatka.
 
Dyskografia:
  • Francik i Dwa Fyniki (wraz z Francikiem)
  • Zapomniana randka
  • Godzin nie warto liczyć (2006)
  • Śląskie kolędowanie (2006)
  • Złote przeboje (2006)
  • Nasza bajka (2008)
  • Spełnienie (2008)
  • Zezowate szczęście (2011)
  • Cukier i piołun (2012)
  • Dar każdego dnia (2020)
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
2.
Krzysztof KoniarekA ja lubię deszcz
3.
Dominika i Janusz ŻyłkaW rytmie naszych serc
4.
StachLusia
5.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
6.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
7.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
8.
Duet KaroPowiedz mi
9.
Witamina BandMasz jak w banku
10.
Duet RomanticaApetyt na miłość
11.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
12.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
13.
Piotr HerdzinaBoża Nadzieja
14.
Edek DworniczekTak być nie miało
15.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w jesiennym nastroju cz.2 [głosujemy raz na dobę]