Aktualności wróć do listy
04.04.2021

Jak świętuje Wielkanoc Marta Skarba z Zespołu Witamina

O tradycjach świątecznych, potrawach na wielkanocnym stole oraz o tym, jak spędza Święta Wielkanocne, opowiedziała Śląskim Przebojom Marta Skarba z Zespołu Witamina.
Zawsze przed Świętami Wielkanocnymi wyjmuje wszelkiego rodzaju ozdoby – zajączki, jajeczka, kurczaczki. Staram się, aby czuć było wiosnę. Sieję pszenicę i rzeżuchę, żeby potem przyozdobić nimi stół wielkanocny. Z synkiem zdobimy jajka – gotujemy je w cebuli i wyklejamy. W sobotę wielkanocną idziemy oczywiście z koszyczkiem do Kościoła. W koszyku nie może zabraknąć chlebka, białej kiełbasy, soli i pieprzu, babeczki, chrzanu i jajek. W sobotę wieczorem szykuję stół do wielkanocnego śniadania. Przed śniadaniem mamy taką tradycję, że każdy wybiera sobie jajko i rozbijajmy je po kolei. Kogo jajko się nie stłucze wygrywa i podobno będzie miał najwięcej szczęścia do kolejnych Świąt. Na stole muszą znaleźć się oczywiście jajka, ale tradycyjnymi daniami w moim domu są również żurek, sałatka jarzynowa, szynka pieczona podana w całości, śledziki i świąteczne ciasta: mazurek, makowiec, sernik, babka.
fot. - ze zbiorów Marty Skarby - świąteczne pisanki
Po śniadaniu świątecznym spędzamy dalszy dzień w zależności od pogody – albo na spacerze, albo w ogrodzie, albo po prostu w domu. Drugi Dzień Świąt zaczyna się oczywiście od mokrej pobudki. Zazwyczaj też przyjeżdżają rodzina i znajomi, którzy także chcą wykorzystać okazję do polania wodą.
Lubię Święta Wielkanocne szczególnie dlatego, że czuję już wtedy wiosnę. Poprzez ozdoby w domu, bazie w wazonach czuć, że idzie ku lepszemu.
 
Kto mo fajer w lipcu?
Kto mo fajer w lipcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
2.
Kasia ESBeztroskie lata
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
5.
Stach i MagdalenaMam Cię dość
6.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
7.
Teresa WernerBawmy się
8.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
9.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
10.
Leszek i Monika FilecMuzyczny klucz
11.
Chris OxforduoDanny 18
12.
Tim FabianVirginia
13.
Proskauer EchoMoi Rodzice
14.
Karpowicz FamilyDzień dobry
15.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk na łódce / statku [głosujemy raz na dobę]