Aktualności wróć do listy
05.04.2021

Wielkanoc u Izabeli Fojcik

O Świętach Wielkanocnych w swoim domu oraz przygotowaniach do nich opowiedziała Śląskim Przebojom Izabela Fojcik.
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas w moim domu. Panuje nastrój zadumy, refleksji, ale i radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. W okresie tym rodzinnie uczestniczymy w liturgii Wielkiego Tygodnia.
Przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy zbiegają się z robieniem w domu porządków wiosennych, które głównie przeprowadzam ja, ale rodzina oczywiście pomaga. Na ten czas przyozdabiam mieszkanie baziami, figurkami zajączków, kurczaczków, nie może też zabraknąć baranka wielkanocnego, u nas zwykle jest on z ciasta piaskowego, posypanego cukrem pudrem i ma dzwoneczek u szyi.
W Wielką Sobotę kiedy już wszystko jest wysprzątane, przystrojone, a potrawy przyrządzone, szykujemy Święconkę Wielkanocną — gotujemy i barwimy jajka w łupinach cebuli. Kiedy wystarcza mi czasu tworzę malunki na zabarwionych jajkach, skrobiąc je ostrym narzędziem. Potem już tylko wiklinowy koszyk wykładam białą serwetką, wstawiam do niego babkowego baranka – symbol Paschy, kilka ozdobionych jajek, kromkę chleba, sól, pieprz, kawałek więdliny i sera. Na koniec wszystko przystrajam zieloną gałązką bukszpanu. Tak przygotowany pokarm w koszyczku święcimy w Kościele.
W niedzielę zaraz po przebudzeniu, córka poszukuje prezentów, które „tradycyjny zajączek” ukrył gdzieś w mieszkaniu. Mamy przy tym dużo radości i zabawy – nadgryziona marchew (mojego autorstwa) znaleziona rankiem to znak, że zajączek tu był. Potem, kiedy już wszyscy są gotowi, zasiadamy do uroczystego śniadania wielkanocnego. Stół odświętnie przykryty jest białym obrusem, pośrodku znajduje koszyczek ze święconką, by podczas śniadania poczęstować się poświęconym pokarmem. Na naszym stole jest gotowana szynka, biała kiełbasa z pieczarkami na ciepło, jajka, pieczywo, chrzan, sól i pieprz. Nie brakuje słodkości w postaci mazurka i szarlotki. Śniadanie Wielkanocne zawsze rozpoczynamy i kończymy modlitwą.
Poniedziałek Wielkanocny jest w naszej rodzinie dniem odwiedzin najbliższych. Spotykamy się wówczas przy dużym zastawionym stole, rozmawiamy, śmiejemy się innymi słowy –  cieszymy się sobą, wspominając jak to było kiedyś… Tradycje dyngusowe są u nas zachowane w symbolicznej formie — przeważnie panowie polewają panie perfumami oczywiście, w małych ilościach.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]