Aktualności wróć do listy
29.03.2017

Mona Lisa – nowa płyta

Kilka dni temu miała miejsce premiera najnowszej płyty Artystki obecnej na Rynku muzycznym już od ponad 25 lat.
Mona Lisa zatytułowała swój najnowszy krążek Szalona noc. Już sam tytuł płyty kojarzy się z dobrym humorem oraz zabawą. I taka jest też sama płyta. Trzeba przyznać, że krążek utrzymany jest w zupełnie innym stylu, niż przyzwyczaiła nas do tej pory sama Artystka. Z pewnością nie można przejść obok tej płyty obojętnie, a zawarte na niej piosenki zapadają w pamięć.
Kompozytorem oraz aranżerem wszystkich utworów jest Stanisław Witta, autorką tekstów jest natomiast sama Artystka. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Renata Niedbał jest autorką tekstów wszystkich śpiewanych przez siebie piosenek.
Na krążku znajdziemy 13 utworów utrzymanych w różnej stylistyce. Przeważają utwory utrzymane w rytmach muzyki tanecznej – od disco i dance, aż po nawiązanie do tańców ludowych (utwór Tarantela – oparty na neapolitańskim tańcu o tej samej nazwie), czy rytmów latynoskich. Nie zabrakło też nastrojowej ballady – Dobrze jest – zamykającej płytę. Zdecydowana większość piosenek jest bardzo rytmiczna i szybko zapada w pamięć. Pod względem samych brzmień płyta szybko zapada w pamięć. Większość utworów została zaaranżowana w stylu muzyki disco oraz nowoczesnych, elektronicznych brzmień – ostatnio bardzo popularnych, stanowiących niejako nawiązanie do brzmień lat 80’ i 90’.
Wszystkie teksty są bardzo życiowe. Co ciekawe, utwory o miłości tym razem znalazły się w mniejszości. O czym więc opowiadają piosenki z płyty Szalona noc? Znajdziemy tutaj piosenki o dobrej zabawie, chęci oderwania się na chwilę od codzienności, znajdziemy też teksty o życiu, zagubieniu współczesnego człowieka, zapominającego o podstawowych wartościach, a w jednym przypadku (utwór Oj ty Jarku) – nawet delikatny akcent feministyczny. Zdecydowana większość tekstów tworzy właściwie opowieści. Spora część tekstów zawiera humorystyczne akcenty lub wręcz ma charakter satyryczny (w jednym przypadku chyba delikatnie nawiązujący do znanego przeboju jednej ze Śląskich Artystek – mamy na myśli piosenkę Dam Ci dzisiaj dam).
Utworem promującym wspomniany krążek jest tytułowa piosenka – Szalona noc – utrzymana w rytmach latynoskich, do której powstał już świetny teledysk. Na uwagę zasługuje sporo utworów – jak choćby Oj Ty Jarku czy Kosmicznie.
Kto ma urodziny w lutym?
Kto ma urodziny w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
StachSłona łza
5.
Tim FabianMój Aniele
6.
Michalina StarostaIskierka
7.
Teresa WernerCzas na szczęście
8.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
9.
Darek NowickiŻółte tulipany
10.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
11.
Andy & LuciaIle godzin ma ta noc?
12.
WeronikaTotalny luz
13.
Toby z MonachiumJesteś najpiękniejsza
14.
Mirosław i Bożena SzołtysekDo Ciebie Świat należy
15.
Mirosław JędrowskiNojlepiej przeżyj swoje życie

Sonda

Przebój 2018 roku FINAŁ [głosujemy raz na dobę]