Aktualności wróć do listy
12.01.2025

Arkadiusz Rembacz - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś z jednym z najpopularniejszych Prezenterów Radiowych, prawdziwym ekspertem muzycznym, szczególnie w dziedzinie szlagierów (i nie tylko), d wielu lat związanym z Radiem Silesia. Mowa o Arkadiuszu Rembaczu.
Tym razem Arkadiusz Rembacz opowiedział nieco na temat kondycji naszego rynku muzycznego, zmianach zachodzących na rynku i w szlagierowej muzyce.
  • W Twojej audycji puszczasz różnorodną muzykę, w tym liczne zapomniane perełki polskiej i światowej muzyki. Nawet słuchając samych szlagierów, można usłyszeć takie propozycje, których raczej gdzie indziej nie można usłyszeć…
A.: Oczywiście. Dzieje naszych śląskich szlagierków, to przecież kawał historii. Pamiętam jak ukazywały się pierwsze, jak pierwsi Artyści debiutowali, pojawiały się pierwsze kasety z ich nagraniami. Tam rzeczywiście bardzo wartościowe propozycje można znaleźć i szkoda by było, aby gdzieś tam zakurzone zostały zapomniane.
  • Jak obecnie oceniasz kondycję Śląskiej Sceny Muzycznej? Sama mam wrażenie, że coraz bardziej się rozmywa…
A.: Jak się zmienił nasz rynek? Oczywiście, że zmienił, musiał się zmienić i będzie się zmieniał. Czas przecież nie stoi w miejscu, zmieniają się możliwości, jeśli chodzi o tworzenie muzyki, zmieniają się wykonawcy – przecież rynek nie powstaje z niczego. Muszą pojawiać się nowi wykonawcy, musi pojawiać się nowa krew. Natomiast same szlagierki – tak przyjęta potocznie nazwa – też ulegają zmianie i bardzo dobrze. Gdyby wszystko działało tak samo, mielibyśmy non stop taką samą muzykę. Zmieniają się ludzie, zmienia się Słuchacz, zmienia się wykonawca, zmienia się muzyka. I to jest dobre. Tak jak jednak powiedziałem wcześniej, warto przypominać te perełki sprzed lat, żeby nie utknęły w zapomnieniu, ale też warto wskazywać na inne rzeczy, które się pojawiają, bo przecież mamy fantastycznych Artystów, którzy są z nami na przestrzeni lat. Ale trzeba powiedzieć, że na przestrzeni lat, też następuje zmiana – przed chwilą np. puszczałem piosenkę Mirka Szołtyska. Jakże ona inaczej brzmiała, niż kawałek z czasów, gdy Mirek Szołtysek wraz z Andrzejem Skaźnikiem tworzyli Duet Duo Trapery.  Jakże te piosenki były inne. Tak, jak wtedy zachwycaliśmy się np. Syrenką, tak dzisiaj włączając Mirka Szołtyska, piosenki brzmią już zupełnie inaczej – to znaczy pozostały w tym samym klimacie, z tym samym przesłaniem, jednak już jakość muzyki jest zupełnie inna. To na pewno będzie się zmieniać. Ale co najważniejsze w tym wszystkim – niektórzy już wieszczyli koniec szlagierów, twierdzili, że ten format gdzieś się skończył, wyczerpał, natomiast ja bym tego tak nie ubrał, że się skończył. Przecież sam Słuchacz, który często jest już inny… Przed laty miałem okazję prowadzić w innym radiu audycję Wesołe Minutki dla Dzieci, gdzie się wspólnie bawiliśmy. Te dzieci, które gościły kiedyś na antenie w Wesołych Minutkach, przyszły mnie odwiedzić, już jako rodzice ze swoimi dziećmi. To z jednej strony bardzo fajne i miłe, z drugiej widać upływający czas, ale widać też te zmiany pokoleniowe słuchacza. Ktoś powiedziałby „gdzie tam młodzi słuchają szlagierków czy czegoś takiego?”. Zresztą bardzo lubię w tych kontaktach codziennych – czy to telefonicznych, czy na Facebooku, to że widać bardzo szeroki przekrój Słuchaczy. Zresztą idąc na jakikolwiek koncert, czy wspomnianą już Galę Urodzinową, tam mieliśmy publiczność wielopokoleniową, tym bardziej, że na falach eteru pozostaliśmy już samotną wysepką, troszkę odosobnieni. Ale dalej chcemy to robić.
  • Oczywiście. Ja sama też nie zgadzam się z hasłem końca szlagierów, które już wielokrotnie słyszałam. Szlagiery w moim odczuciu jak najbardziej nadal istnieją, jest na nie zapotrzebowanie, artyści je tworzą, ale mam wrażenie, że w ostatnim czasie coraz bardziej lansowane są pod szyldem szlagierów zupełnie inne nurty, w których szlagiery – nawet we wspomnianym nowoczesnym brzmieniu – zaczynają się gubić.
A.: To znaczy jest takie przekonanie, że szlagierek musi być wyłącznie w jednej formie – tej zamkniętej. Jednak trzeba też zauważyć inną rzecz – jest tak też na rynkach światowych. Pojawia się jakiś przebój, po jakimś czasie jest to bardzo fajnie ograny kawałek, czasami jest to przebój jednego sezonu, później znika, ale jakby ten sam przebój zaczyna pojawiać się w innych wariacjach. W tym momencie on dostaje drugie życie, zaczyna już funkcjonować wielowymiarowo – w tej swojej oryginalnej formie, ale też w tej formie troszeczkę zmienionej. Taka sama sytuacja jest ze szlagierkami – czasami wydaje się, że coś jest zupełnie ograne, ale po jakimś czasie dostaje drugie życie.


c.d.n.
Kto ma urodziny w kwietniu?
Kto ma urodziny w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Monika i Leszek FilecPszaja Ci
2.
Paweł GołeckiDla tej miłości
3.
Duet KaroJedna łza
4.
Edek DworniczekHappy Land
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
Beata MańkowskaMamy już siebie tyle lat
7.
Golden MixDziś znów ktoś zakocha się
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Alpina ShowFurgej gołąbku
10.
Krzysztof KoniarekKocham tak żyć
11.
Wesoły MasorzRazym sie bawiymy, razym tancujymy
12.
Anna JędrzejczykW ciszy nocy
13.
MaszketyŻycie poleku
14.
Happy Jędrowski ShowSerce trza halać
15.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę... z aniołem cz.2 [głosujemy raz na dobę]