Aktualności wróć do listy
30.04.2017

Avista - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś z popularnym i lubianym, obecnym od wielu lat na Śląskiej Scenie Muzycznej Zespołem Avista – czyli z Andrzejem i Januszem.
Andrzej Dragon i Janusz Bacik zdradzili nam nieco swoich planów muzycznych, opowiedzieli o godzeniu pracy zawodowej oraz grania z Zespole Avista oraz wrócili wspomnieniami do Świąt…
  • Czy macie w planach kolejne teledyski? Jeśli tak, to do jakich piosenek?
A.: Jakże by inaczej. Mamy w planie kilka teledysków ale zastanawiamy się, czy zrobić teledysk studyjny, do którego nie jest wymagana pogoda, czy lepiej poczekać na lato, słońce i fajne warunki plenerowe. Podejrzewamy, że teraz jednak będzie to teledysk we wnętrzach. Na razie nie chcemy zdradzić, do jakiej piosenki ale każdym razie na pewno będzie śpiewająco i tanecznie.
J.: Mamy też pomysł na teledysk do wolniejszej piosenki. Nie jest to specjalnie popularny utwór ale myślimy, że też powinien przypaść słuchaczom do gustu.
  • Akurat mamy za sobą Wielkanoc, więc pytanie na czasie – też o Świętach. Może krótko opowiecie o projekcie świątecznym Silesian Friends? Skąd pomysł na tak niecodzienną współpracę? Piosenka Radosne Święta stała się przebojem w radiach… Wiem, że utwór jest dziełem Janusza.
J.: To mnie zaskoczyłaś. [śmiech]
  • Miało być oryginalne pytanie…
J.: Wychodzę z założenia, że kolędy czy pastorałki najlepiej śpiewa się w większym gronie. Nagraliśmy chyba 2 lata temu O Gwiazdo Betlejemska z Mariolą i Piotrem. Rok później nagraliśmy sami W noc mroźną czyli Kołysankę Marii Panny, która też znalazła się na składance z Radia FEST. Skoro więc kolęduje się najlepiej wspólnie, wpadliśmy na pomysł, by zaprosić Kasię Piowczyk, Blue Party i Bez Nazwy.
A.: Są to najbardziej zaprzyjaźnione Zespoły. Znamy się od wielu lat.
J.: Z Kazikiem i z Edkiem (z Blue Party) znamy się około 20 lat. Przed laty graliśmy imprezę, w jednej sali. My na dole, oni na górze czy odwrotnie…
A.: Graliśmy na górze.
J.: I ta znajomość tyle lat przetrwała. Krzysia poznaliśmy później. Potrzebowaliśmy damskich głosów więc zaprosiliśmy Kasię Piowczyk, która jest świetną wokalistką i naszą sąsiadką z Kozłowej Góry… A Mateusz Szymczyk – z nim znam się jeszcze dłużej. Akurat przeglądaliśmy niedawno zdjęcia z koncertów i wspólnych wyjazdów, na której Mateusz grał, gdy miał 15 lat a graliśmy wtedy wspólnie w zespole.. szantowym. Sylwia śpiewa w zespole Bez Nazwy z Mateuszem więc zyskaliśmy drugi damski głos.
Jak widać skład nie był przypadkowy, gdyż znamy się od bardzo dawna. I tak wspólnie w te minione Święta kolędowaliśmy.
  • Wyszło to świetnie.
J: cała przyjemność po naszej stronie
  • Oprócz muzyki obaj pracujecie zawodowo. Jak radzicie sobie z pogodzeniem muzyki oraz pracy zawodowej?
A.: Pracuję zawodowo w firmie, która zajmuje się produkcją konstrukcji stalowych. Generalnie pracuję na zmiany, co nie ma zbyt korzystnego wpływu na działalność muzyczną – trochę trudno to pogodzić. Aczkolwiek mam wokół siebie bardzo fajnych ludzi, jeśli chodzi o majstrów, kierowników. W zakładzie pracy wszyscy wiedzą, że zajmuję się muzyką i graniem. Nie zdarzyło mi się do tej pory, by ktokolwiek z moich przełożonych robił mi jakieś problemy, czy coś utrudniał. Zawsze mogę się dogadać i załatwić urlop, nawet urlop na żądanie, gdyż czasami pojawiają się takie sytuacje. Tym samym dzięki tym ludziom, nastawionym życzliwie, nie mam żadnych problemów.
  • A w Twoim wypadku troszkę łatwiej?
J.: Cóż mam powiedzieć. To jest generalnie moja praca – Dom Kultury to moje podstawowe miejsce pracy i tutaj etatowo zarabiam pieniądze. Studio nagrań, sala prób – wszystko się obraca wokół muzyki. No, ale tak jak już powiedziałem – „szewc bez butów chodzi”. [śmiech]

wkrótce dalszy ciąg wywiadu
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]