Aktualności wróć do listy
13.08.2017

Avista - wywiad cz.4

Rozmawiam dziś z popularnym i lubianym, obecnym od wielu lat na Śląskiej Scenie Muzycznej Zespołem Avista – czyli z Andrzejem i Januszem.
Tym razem Andrzej i Janusz opowiedzieli, jaka muzyka towarzyszy im na co dzień, o swojej pracy artystycznej oraz o swoim stosunku do tradycji i śląskiej gwary.
  • Wielu Artystów podkreśla, że lubi muzykę, ale czasami odczuwa przesyt i muzyka wcale nie towarzyszy im w życiu codziennym. A jak jest w Waszym przypadku?
J.: Chyba tak samo. Dla przykładu, jadąc samochodem wolę słuchać radia w którym rozmawiają a nie grają albo audiobooków. W domu również nie słucham zbyt dużo  muzyki. A już z pewnością nie słucham takiej muzyki, którą sam tworzę. Ostatnio doszedłem do wniosku dlaczego – pisząc własne piosenki już w pewnym momencie nie wie się, czy napisało się coś swojego, czy mimowolnie coś co już ktoś napisał.
A.: Mam podobnie. Jadąc samochodem raczej też słucham radia, nie konkretnej płyty. W domu  – to chyba już zboczenie zawodowe – słucham na zmianę wszystkich śląskich stacji, by słyszeć co inni grają i śpiewają, tak by umieć się w tym wszystkim znaleźć, wiedzieć w jakim kierunku to wszystko zmierza.
J.: Żeby poznać trendy. Choć to jest poniekąd podchwytliwe pytanie i fałszywa odpowiedź, bo można odnieść wrażenie, że tworzymy, by trafić do słuchacza z czymś, co jest modne. My jednak staramy się mieć swój styl. Aranżerów na rynku jest stosunkowo niewielu, zespołów mnóstwo – więc tak naprawdę wiele rzeczy się powiela.  Napisanie piosenki to jedno, ale inną kwestią jest to, w jakim stylu ją zaaranżować.
A.: Sytuacja jest podobna, jak w przypadku przełomu lat 80’, gdy karierę zrobiło kilka zespołów, które w gruncie rzeczy pracowały z jednym aranżerem i nie mówimy tu o naszym rodzimym rynku ale światowej sławy formacjach.
J.: Pracując z innymi artystami, staram się znaleźć coś charakterystycznego dla ich aranżacji. Dla przykładu nagrywając z Pawłem Gołeckim wykorzystaliśmy skrzypce z takim góralskim zacięciem i to był strzał w dziesiątkę.  Pierwszym pomysłem było A ja piję. I jak się udało, wystarczy wejść na Youtuba i zobaczyć ilość odsłon.. Później była Sobota i też się fajnie udało ją zaaranżować co pozwoliło min Pawłowi zaistnieć w Kobylnicy . Piosenki fajnie się przyjęły ale – jak mi się wydaje – nie są to zupełnie typowe śląskie produkcje. Nie ukrywam, że to jedne z moich pomysłów, które tak fajnie trafiły do ludzi. Zagrajmy zaśpiewajmy  to utwór z nowej płyty Pawła ale też ma już niezłą słuchalność z czego się bardzo cieszę:) A najlepsze jest to, że nikt mnie z tymi produkcjami nie kojarzy (śmiech)
  • Wyszły świetnie. I z pewnością się odróżniają.
J.: To po części zasługa tego, że nie do końca słucham trendów, ale tego, co „mi w duszy gra”. Przecież to nie sztuka, by wszystkim dawać skrzypce czy trąby, bo to fajnie brzmi.
  • Andrzeju, czy piszesz teksty również dla innych wykonawców?
A.: Niestety nie mam nawet czasu pisać dla siebie, a co dopiero dla innych. Więc niestety nie.
  • Januszu, częściowo już odpowiedziałeś na moje pytanie – ale czy zdarza Ci się komponować również dla innych artystów?
J.: Moja praca bardziej polega na robieniu aranżacji, niż komponowaniu. Na ogół ktoś przychodzi z gotowymi pomysłami i te pomysły trzeba ująć w jakieś ramy – i to już moja praca. Większość osób jednak pisze teksty, bo to jednak łatwiejsze a z komponowaniem bywa różnie, i nie  każdy sobie  z tym radzi. Zadaniem aranżera jest też poprawienie czegoś co jest niekoniecznie dobre  pod względem muzycznym.  
  • W Waszym repertuarze pojawiają się też utwory wykonywane w gwarze śląskiej. Czy chętnie posługujecie się gwarą w życiu codziennym?
A.: Jasne, że tak. W domu na co dzień chętnie posługujemy się z żoną  gwarą. Gorzej moje , one w ogóle nie potrafią mówić w gwarze śląskiej. Rozumieją ją, ale  się nią nie  posługują Ale generalnie dzisiejsza młodzież niechętnie posługuje się gwarą.
J.: W pracy raczej mówię. Ale w kręgu znajomych – nawet bliskich znajomych z pracy – chętnie posługują się gwarą. Wszyscy i tak wiedzą, że godom.
  • Jaki jest Wasz stosunek do tradycji? Zwłaszcza Śląskich tradycji?
A.: Podtrzymujemy i nie zamierzamy tego zmieniać.
J.: Oczywiście podtrzymujemy i niech tak zostanie. Nie będziemy nowocześni, że np. kraby na Wigilię… [śmiech]

Chyba nie będzie zaskoczeniem, że ciąg dalszy nastąpi ;)
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]