Aktualności wróć do listy
27.04.2023

Bogdan Kisiel - wywiad 2023 cz.2

Rozmawiam dziś z rewelacyjnym Kompozytorem, Aranżerem, Basistą – współpracującym z wieloma bardzo popularnymi Artystami polskiej, w tym naszej szlagierowej Sceny. Mowa o Bogdanie Kisielu.
Tym razem Bogdan Kisiel opowiedział Śląskim Przebojom o powrocie do grania na scenie, projektach muzycznych, z którymi współpracuje, jak też o stanie naszego rynku muzycznego po czasach pandemii oraz o swoim hobby.
  • Poza pracą w studiu, w ostatnim czasie wróciłeś też do grania na scenie. Może opowiesz nieco na temat Projektów, w którym grasz? Właściwie – o ile dobrze rozumiem, jesteś zaangażowany w więcej niż jeden projekt (Roman Pazur-Wojciechowski oraz Sylwester Targosz-Szalonek).
B.: Tak. Właściwie wszystko już powiedziałaś. Graliśmy z Romanem Pazurem-Wojciechowskim, przygotowaliśmy program, odbyliśmy kilka udanych koncertów. Między innymi podjęliśmy jednak – jako cały ten skład – z Sylwestrem Targosz-Szalonkiem i gramy w Jego projektach (podczas kilku występów gościnnie pojawiła się Mona Lisa). Obecnie rozglądamy się za jakąś zdolną wokalistką lub wokalistą, bo również dalej chcemy funkcjonować. Byłem wcześniej przez 20 lat basistą, więc teraz – jak to się mawia – „ciągnie wilka do lasu”.
  • Oczywiście. Skoro jest okazja i fajna profesjonalna Ekipa, warto jeszcze pograć. Dodam, że miałam okazję słyszeć Was na żywo podczas koncertu ku pamięci Lucka Czernego, który odbył się w maju ubiegłego roku.
B.: Tak. To był fajny koncert, z wyjątkowej okazji. Tym bardziej, że dawno temu miałem okazję pracować i przyjaźnić się z Luckiem w Grupie Piotra Janczewskiego. Sam koncert był świetną inicjatywą, z udziałem wyjątkowych artystów, w tym Jerzego Grunwalda i Janusza Hryniewicza – artystów na światowym poziomie.
[1]


[1] Wszystkie utwory w wywiadzie są kompozycjami Bogdana Kisiela
  • To chyba spora odmiana – jak wspomniałeś, byłeś przez 20 lat Basistą, jednak od wielu lat skupiałeś się zdecydowanie na pracy w studiu…
B.: Przeskok nastąpił, gdy swego czasu zostałem zaangażowany do studia i po kolei rezygnowałem z jednego, następnie kolejnych zespołów, sprzedałem moje basy, a zacząłem kompletować sprzęt studyjny. Okres przejściowy trwał mniej więcej rok. To było wiele lat temu. A co do grania – z tym jest jak z jazdą na rowerze, tego się nie zapomina. Ponieważ słucham dużo muzyki, staram się być na bieżąco.
Bogdan Kisiel - koncert upamiętniający Lucka Czernego (maj 2022)
  • Nasz rynek muzyczny ciągle się zmienia. Niestety nie najlepiej znieśliśmy czas pandemii. Jak obecnie postrzegasz tzw. śląską scenę? Masz jednak okazję spoglądać na nią z nieco innej perspektywy… Chyba ostatnio sporo się pozmieniało pod względem repertuaru.
B.: Czy repertuarowo się zmieniło? Raczej nadal rynek jest dosyć konserwatywny, szczególnie w porównaniu z tym, co jest chyba dla wielu wykonawców wzorcem, czyli z rynkiem niemieckim. Tam to zdecydowanie poszło w kierunku muzyki dance i muzyki pop. Jednak nasi wykonawcy, pewnie obserwując reakcje swoich fanów czy publiczności, zachowują tradycyjny charakter. Nie zauważyłem jakiś nowszych propozycji, znacznie odbiegających od tego, co było. Prawdę mówiąc jednak z braku czasu nie śledzę całego rynku codziennie. Co do nowych wykonawców nie wiem, kto pojawił się ostatnio poza Izą, która solowo debiutowała niedawno, czy Magdy. W większości to jest to samo grono artystów, które funkcjonuje od lat. Pojawiły się jakieś nowe nazwiska, ale ja ich nie słyszałem. Trudno więc mi się wypowiadać w tej kwestii.
  • W jednym z wywiadów wspomniałeś, że właściwie (poza muzyką) nie masz typowego hobby. Czy coś zmieniło się w tej kwestii?
B.: Muzyka jest moim hobby i wypełnia mi czas. Moim hobby dawniej była astronomia oraz historia starożytnego Rzymu. Trudno mi jednak realizować się w tych dziedzinach, no ale mój syn jest astronomem – można powiedzieć, że taki jest odprysk mojego hobby. Zainteresowałem go, gdy był dzieckiem, wciągnęło go to na tyle, że została astronomem. Mam to szczęście, że praca, którą wykonuję, zawód który mam, to realizacja mojego hobby. Chodzę do pracy z przyjemnością, a nie zmuszony przez sytuację finansową, przez szefa czy inne czynniki. Sam jestem sobie szefem i robię to co lubię.
  • To świetna sytuacja i dla większości godna pozazdroszczenia.
  • Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu.
B.: Ja również dziękuję. 
Kto świętuje we wrześniu?
Kto świętuje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
2.
StachLusia
3.
Duet KaroPowiedz mi
4.
Krzysztof Pietrek, Mateusz SzymczykBo życie takie jest
5.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
6.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
7.
Dominika i Janusz ŻyłkaW rytmie naszych serc
8.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
9.
Happy Jędrowski ShowRakieta
10.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
11.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi
12.
Mariusz KalagaCiebie mam
13.
Witamina BandMasz jak w banku
14.
Edek DworniczekCzekam
15.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów