Aktualności wróć do listy
25.10.2018

Damian Sobek - wywiad cz.3

Rozmawiam dziś ze świetnym Kucharzem i Restauratorem, Gwiazdą VI Edycji Programu Masterchef, jak też właścicielem nowej restauracji Kartofel Hanysbuda… po prostu Damian Sobek.
Tym razem Damian opowiedział Śląskim Przebojom o swoim wyjeździe do Australii, o posługiwaniu się gwarą Śląską, o swoich pasjach, zainteresowaniach oraz o tym, jakiej lubi słuchać muzyki.
  • Podczas programu Masterchef miałeś okazję odwiedzić Australię. To chyba niezapomniane doświadczenie?
Australia to akurat było moje marzenie. Zawsze oglądając przyrodnicze programy telewizyjne bardzo mi się podobała Australia. A dzięki Masterchefowi poleciałem za free. [śmiech] I bardzo mi się podobało. Nawet zapytano mnie, z czym kojarzy mi się Australia – odpowiedziałem, że z dzikością. Człowiek wychodzi do ogródka i nawet nie wie, czy wróci. Niestety tak jest. Słyszałem różne dziwne historie…
  • W programie Masterchef przez cały czas posługiwałeś się śląską gwarą. W tej chwili również. Rozumiem, że tak też jest na co dzień?
Pochodzę ze Śląska, nie wstydzę się tego. Obojętnie w jakim zakątku świata jestem. Czy znam język, czy nie – zawsze wplatam jakieś śląskie nazwy. Nawet w Australii, gdy z kimś nie umiałem się dogadać, zawsze poszła jakaś śląska nazwa. Fajnie jest, gdy ludzie mnie słuchają i mówią „jaka fajna gwara”, „Ty to umiesz robić, Ty umiesz gadać, ucz mnie po śląsku”. Będąc np. ostatnio w Warszawie w weekend też dużo ludzi usłyszało mnie po śląsku i wychwyciło parę słów. Przynajmniej mam satysfakcję z tego, że promuję tę śląską gwarę w Polsce i prawie, że na świecie. Jakby to ująć – mam nadzieję, że w końcu Śląsk będzie zauważony wśród innych miast i państw na świecie. [śmiech]
  • Jak najbardziej jestem za tym.
  • Rozumiem, że kuchnia jest zarówno Twoją pracą, jak też pasją. A co jeszcze lubisz robić w wolnej chwili?
Uwielbiam góry. Gdy mam wolną chwilę jadę w góry, lubię chodzić po górach – właściwie lubię ogólnie naturę. Morze też. Generalnie interesują mnie podróże, często podróżuję na wczasy. Ze względu na to, że pracowałem kiedyś w ZOO, bardzo lubię zwierzęta. W przyszłości może otwarłbym jakiś azyl dla zwierząt albo jakąś fundację, by pomóc bezdomnym zwierzętom. Nawet noszę bransoletkę – „kocham zwierzęta”.
  • Jakiej muzyki lubisz słuchać?
O – super pytanie. Pierwszy raz w wywiadzie ktoś mnie o to pyta. Posłucham wszystkiego, nawet disco polo. Ale gdy jestem w stresie, czy ogólnie – uwielbiam słuchać rocka. To jest moja muza. Wtedy też przychodzą najlepsze pomysły – przy takiej fajnej, głośnej muzyce.
  • A czy lubisz muzykę śląskich wykonawców, szlagiery…?
A to przede wszystkim. Jak lecą śląskie szlagry, to wszyscy tańczą. To mi się bardzo podoba.  Mało kto w moim wieku słucha takiej muzyki…
  • Ja słucham…
Ale ja od dziecka miałem w domu taką muzykę. Jakoś tak z pokolenia na pokolenie było, że znam parę takich szlagierów. Trochę śląskich Zespołów już się poznało. Tak jak powiedziałem – gdy jestem w stresie, słucham rocka. Ale poza tym śląska muzyka jak najbardziej. Nawet niedługo u mnie w restauracji będą śląskie biesiady piwne. Więc będzie pokazane, że bardzo lubię tą muzykę – gdy będę się bawić z ludźmi.
  • Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu.
 
Kto świętuje w styczniu?
Kto świętuje w styczniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
StachSłona łza
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Tim FabianMój Aniele
5.
Darek NowickiŻółte tulipany
6.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
7.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
8.
Mona LisaSilna jak lew
9.
Andy & LuciaIle godzin ma ta noc?
10.
Toby z MonachiumJesteś najpiękniejsza
11.
WeronikaTotalny luz
12.
Kasia PiowczykKolory
13.
Mirosław JędrowskiNojlepiej przeżyj swoje życie
14.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
15.
Michalina StarostaIskierka

Sonda

Przebój 2018 Roku (II półfinał) [głosujemy raz na dobę]