Aktualności wróć do listy
07.10.2019

Gienek Loska z B.A.R. - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś z Liderem jednego z najpopularniejszych Zespołów Śląskiej Estrady, obecnym na naszej Scenie od lat – czyli Gienkiem Loską z Zespołu B.A.R.
Tym razem Gienek Loska opowiedział Śląskim Przebojom o źródłach inspiracji Członków Zespołu dla tworzenia tekstów piosenek, początkach przygody z muzyką, śpiewaniu po śląsku, jak też o ulubionej piosence z własnego repertuaru (z pewnością wielu Fanów Zespołu poczuje się tu nieco zaskoczonych).
  • Skąd czerpiecie pomysły na muzykę oraz teksty? Teksty są życiowe, ale też w wielu przypadkach bardzo głębokie i przemyślane…
Eugeniusz: Tak. Te piosenki staramy się zawsze przemyśleć. Ktoś napisze jakiś tekst, potem jeszcze razem konsultujemy, czy nie ma jakiś niepotrzebnych niuansów, czy niepasujących do tematu piosenki. I to się sprawdza – w ostateczności co cztery głowy to nie jedna. Staramy się tego trzymać.
  • Przyznam, że teksty niektórych Waszych piosenek, to właściwie całe dosyć złożone opowieści – jak choćby Biznesmyn, Takie auto
Gienek Loska - Zespół B.A.R.Eugeniusz: Staramy się. Gdy piszemy niektóre piosenki, żeby potem z nich stworzyć teledysk. Jakaś treść musi w nich być, by później dało się go jakoś nakręcić, by była taka możliwość. Piosenki, jak Biznesmyn czy Takie auto akurat pasowały do teledysku. Bardzo fajnie się je kręciło – gdy jest temat, realizacja przebiega świetnie.
  • Jak zaczęła się Wasza przygoda z muzyką? W Pana przypadku jeszcze w dzieciństwie?
Eugeniusz: W moim przypadku zaczęła się w wieku 9. lat. Ojciec sprowadził z NRD akordeon i stwierdził „Synek, będziesz się uczyć”. Nie było nic do gadania, musiałem się uczyć. Tak wszystko się zaczęło. Gdy miałem 17 lat, Rodzice kupili mi pierwsze organy – wtedy nie było jeszcze takich instrumentów. Też były z NRD. W wieku 17 lat, czyli bardzo dawno temu, zagrałem też pierwsze wesele. Teraz nie gramy już wesel, ale wtedy trzeba było od czegoś zacząć. Tak więc można powiedzieć, że ta przygoda z muzyką trwa od bardzo, bardzo dawna, już od dzieciństwa.
  • Choć na śląskim rynku wiele się zmienia, macie swój styl i przede wszystkim śpiewacie zawsze po śląsku. Czy tak będzie nadal?
Eugeniusz: Oczywiście. Choć po literacku też potrafimy śpiewać, nie chcemy tego zmieniać. Nie dość, że jest to oryginalne na Śląsku, to jest to jeszcze bardziej oryginalne, gdy jedziemy gdzieś w Centralną Polskę. Tam piosenki są lubiane, a gdy są zaśpiewane jeszcze w oryginalnym języku, tym bardziej podobają się Odbiorcom.
Zespół B.A.R.
  • Jaką piosenkę z Waszego repertuaru lubicie najbardziej?
Eugeniusz: Wypadałoby powiedzieć Gołymbiorze, ale tego nie lubimy – trochę za dużo trzeba ją grać. Ale rzeczywiście są takie piosenki, które lepiej się gra, śpiewa i lepiej się czuje. W moim przypadku są to choćby Miliony gwiazd, Tęsknota, które mnie osobiście bardzo się podobają.

c.d.n.
 
Kto świętuje w lutym?
Kto świętuje w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Zbyszek LemańskiZapraszam Cię na taras
7.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
8.
Adam HertzŚląsk, kawa i Ty
9.
Teresa WernerCzas na szczęście
10.
StachSłona łza
11.
OxforduoFajnie, że Cię znam
12.
Duet KaroTo nie moja wina
13.
Kasia PiowczykJeśli tylko
14.
Darek NowickiŻółte tulipany
15.
SonitusJuż nie tańczę dla Ciebie