Aktualności wróć do listy
09.12.2021

Harmonic - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś z Liderami bardzo popularnego i lubianego Zespołu, mającego na koncie liczne sukcesy na naszej Scenie Muzycznej – mowa o Zespole Harmonic.
Tym razem Ola i Damian Fojcik opowiedzieli Śląskim Przebojom o swojej recepcie na stworzenie przeboju, o współpracy muzycznej z Bogdanem Kisielem oraz o źródłach inspiracji w tworzeniu swoich piosenek…
  • Wasze piosenki – szczególnie z drugiego krążka – odnoszą spore sukcesy… 2 razy udało się Wam zdobyć tytuł Hitu Roku Szlagierowej Listy TVS, świetnie radzicie sobie też na Liście Śląskich Szlagierów (LSŚ Szlagierowo.pl) czy w Szlagieromanii, nie wspominając już o Radiowych Listach, na których Wasze piosenki goszczą nieustannie… Czy spodziewaliście się takiego sukcesu?
Harmonic - Aleksandra FojcikD.: O! Nie wiem, czy to można nazwać sukcesem. [śmiech] Tak czy inaczej bardzo nas cieszy, że nasze piosenki tak się podobają Publiczności. Mamy nadzieję, że jeszcze coś zdziałamy tą płytą, może jeszcze w niezbyt długim czasie z którąś z piosenek wydarzy się coś fajnego.
O.: Tworząc te wszystkie utwory przede wszystkich chcieliśmy, by trafiały one do ludzkich serc, po prostu sprawiały Ludziom radość, by mogli umilać sobie nimi różne momenty i sytuacje. To, że te piosenki są tak wysoko na listach, to dla nas ogromna radość, a jednocześnie motywacja na przyszłość, by jednak działać – świadcząca o tym, że to wszystko ma sens. Nagrody mówią też o tym, że ludzie po prostu słuchają tej muzyki. Poszczególne nagrody i obecność piosenek w mediach, jest dowodem na to, że te piosenki były słuchane, są nadal i są Odbiorcom znane. A wspomniane nagrody, to przede wszystkim ogromna radość. Bardzo się z tego cieszymy.
  • Serdecznie gratuluję sukcesów, bo naprawdę bardzo fajnie Wam idzie.
Harmonic - Damian FojcikO.: Dziękujemy.
  • Przy tworzeniu płyty po raz kolejny współpracowaliście z Bogdanem Kisielem. Jak układa się Wasza współpraca?
D.: Współpraca z Bogdanem Kisielem układa się bardzo fajnie – pod każdym względem: propozycji piosenek dla nas, pracy w studiu, terminów… Szybko i sprawnie nam idzie. Mamy wszystko to, czego oczekujemy do Bogdana.
  • W kilku wywiadach dla mojego portalu Bogdan również podkreślał, że jest bardzo zadowolony ze współpracy z Wami i bardzo Was ceni i chwali w wywiadach.
D.: To super! Bardzo się cieszymy! Miło nam, że nie ma z nami większych problemów. [śmiech]
  • Chyba nie rozrabiacie za bardzo w studiu.
D.: Raczej nie. [śmiech]
  • Teksty na Wasze płyty piszecie sami. Skąd czerpiecie pomysły i inspiracje?
D.: To często dosyć spontaniczne. Czasami coś zaświta mi w głowie – po prostu spodoba mi się jakaś piosenka. U Oli jest tak samo. Później próbujemy tworzyć coś w danym stylu. Albo, jeśli mamy już jakiś pomysł, przekazujemy go Bogdanowi, a On już tworzy – doskonale wie, co z tym zdziałać.
Harmonic
O.: Z tworzeniem bywa bardzo różnie. Najczęściej pojawiają się teksty o miłości i o niej najłatwiej nam pisać, bo przecież wokoło mamy mnóstwo miłości. Mamy Dzieci, które bardzo kochamy, kochamy siebie nawzajem. Tak więc teksty powstają z życia – jakby same z siebie. Ale pojawiają się też inne tematy – jak w utworze Dzisiaj Twoje Święto, w której przez piosenkę chcieliśmy po prostu złożyć życzenia. Ten tekst również bardzo szybko powstał. Tak uściślając, to my mieliśmy pomysł do tej piosenki, ale pomógł nam ją dopieścić Edek Sikora, który postawił w nim „ostatnią kropkę” – my mieliśmy tematykę. A poza tym jeśli chodzi o inspiracje – często nawiązują do różnych sytuacji, z którymi się stykamy i po prostu stwierdzamy, że z czegoś byłaby fajna piosenka. Choć w praktyce bywa różnie – czasami się udaje, czasami chcielibyśmy piosenkę na jakiś temat, ale ostatecznie jej nie piszemy, bo w trakcie prac okazuje się, że jednak temat o miłości czy jakiś inny byłby lepszy. Różnie bywa, ale najczęściej inspirują nas po prostu zwykłe sceny z życia.


c.d.n.

 
Kto świętuje w maju?
Kto świętuje w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
2.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
3.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
4.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
5.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
6.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
7.
Paweł GołeckiZłoty warkocz
8.
MagdaLiczi
9.
Lady’s VoiceRadość życia
10.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
11.
Kasia ESJa kocham Ciebie
12.
StachDobry gest
13.
Teresa WernerWarto żyć
14.
AlinaNasz czas
15.
Grzegorz Poloczek i Mateusz SzymczykNowy szac

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie [głosujemy raz na dobę]