Aktualności wróć do listy
06.07.2018

Henryk Czich - wywiad cz.1

Rozmawiam dziś z niewątpliwie z jednym z najpopularniejszych Artystów z naszego regionu, Liderem legendarnego Zespołu Universe – czyli Henrykiem Czichem.
Na początek Heniek Czich opowiedział Śląskim Przebojom o recepcie na sukces na rynku muzycznym, o niedawno zakończonych obchodach z okazji 35-lecia Zespołu Universe (w tym roku już 36-letniego), planach muzycznych na najbliższy czas oraz nieco o samym Zespole.
  • Wasz Zespół ma na koncie mnóstwo niezapomnianych przebojów. Czy znacie jakąś receptę na sukces, przebój?
To prawda. Mamy na swoim koncie bardzo dużo przebojów. Jedne bardziej znane inne może mniej, ale każdy z nich ma pewna cechę wspólną – ma dobrą melodię, dobry tekst (w większości z życia wzięty) oraz szczery przekaz wokalny. Ponadto dobry, przemyślany aranż i wkład muzyków biorących udział w sesji nagraniowej. Nie ograniczamy się również do jednego stylu muzyki, ale łączymy różne gatunki, w zależności od potrzeb poszczególnych piosenek. Jedne nadają się bardziej do słuchania inne do tańczenia.
  • Ubiegły rok był dla Zespołu Universe szczególny – świętowaliście 35-lecie, odbyło się z tej okazji wiele koncertów. Na części towarzyszyła Wam orkiestra kameralna…
To był dla nas ważny czas. Doczekać 35-lecia zespołu to już duży sukces tym bardziej , że nasza publiczność stale się powiększa o nowe pokolenia. Graliśmy dużo koncertów – i co ważne – coraz więcej w różnych regionach Polski. Dwa z nich udało się zagrać z OKSAC czyli Orkiestrą Kameralną „SILESIAN ART COLLECTIVE” pod dyrekcją Mateusza Wałacha. Wspaniale brzmią nasze utwory wzbogacone dużą dozą smyków. Jest szansa, że uda nam się wydać jeden z tych koncertów na płycie.
  • Zespół Universe jest jednym z nielicznych Zespołów ze Śląska, który zrobił ogólnopolską karierę. Mieliście okazję występować na największych scenach Polski, ale też Europy. Które koncerty szczególnie zapadły Wam w pamięć?
Każdy koncert był inny i ważny. Najbardziej zawsze pamięta się ten ostatni. Jednak patrząc trochę w historię to na pewno pierwszy występ w katowickim „Spodku”, Sali Kongresowej i  na byłym Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie,  na scenach Festiwali w Opolu i Sopocie. Ponadto Koncerty w USA,  Kandzie, Niemczech czy Austrii. Naprawdę dużo  pięknych wspomnień.
  • Wasz Zespół jest bardzo aktywny scenicznie, ma na koncie wiele wspaniałych płyt. Czy jednak w najbliższym czasie możemy liczyć na jakieś nowości? Nowe piosenki, teledysk, płytę? Od premiery Waszej ostatniej płyty minęło sporo czasu…
Mam świadomość, że wielu ludzi czeka na nowy materiał. Coraz bardziej jestem gotowy, by odkryć przed publicznością moje nowe pomysły muzyczne. Najtrudniejsza decyzją jest dla mnie, czy wydać nowy album UNIVERSE czy swój solowy pod nazwiskiem Henryk Czich. Universe to zawsze był duet. Teraz kiedy minęło 10 lat od śmierci Mirka Breguły nie jestem pewien, czy byłoby to uczciwe względem niego. Płytę UNIVERSE bardziej widzę w wersji koncertowo–orkiestrowej z największymi przebojami zespołu i piosenkami z ostatnich kilku lat śpiewanych na koncertach.
Zaczniemy chyba jednak od singla, którym spróbujemy przypomnieć się w mediach. Jednego chciałbym uniknąć, rywalizacji z Mirkiem. On jest już legendą i jestem ostatnią osobą ,która chciałaby mu ją odebrać.
  • Przez te 36 lat skład Zespołu ulegał licznym zmianom i przebudowom. Obecnie występujecie w 6-osobowym składzie?
Tak. Właściwie jedynie Marek Jagucki jest osobą nową, która nie miała wcześniej styczności z Mirkiem. Pozostali byli przez Niego przeszkoleni. W Universie nie wystarcza tylko zagrać odpowiednie  dźwięki… Inaczej mówiąc – Universe nie gra z nut, ale z serca. Ważny jest aranż, ważne są dźwięki, ale bardzo ważny jest przekaz. Na początku, w 1984 roku po sukcesie Mr Lennona, Zespół też grał w 6-7-osobowym składzie. Niestety, w naszej historii nie zawsze udawało się utrzymać pełny skład Zespołu. Zdarzały się przerwy. Obecnie, wszyscy razem odczuwamy  wielką potrzebę, przekazywania dalej twórczości Mirka i UNIVERSE nowemu pokoleniu naszych słuchaczy, przyjaciół i fanów.
  • Z pewnością dzięki temu jesteście rozpoznawalni, a Zespół ma swój charakter…
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]