Aktualności wróć do listy
22.09.2016

Jacek Silski

Jeden z najpopularniejszych wokalistów ze Śląska. Na scenie muzycznej obecny od wielu lat. Zwany śląskim słowikiem lub śląskim Julio Iglesiasem.
Pomimo, że kojarzony ze śląską sceną muzyczną, jego piosenki mają niewiele wspólnego z typowymi szlagierami. Płyty Wokalisty najbliższe są tzw. klimatom latino – zaczerpniętym, bądź inspirowanym muzyką południowoamerykańską, jak też południowoeuropejską.
Oprócz pracy estradowej i wydawania kolejnych płyt, artysta współpracuje z Królewską Orkiestrą Symfoniczną, jak też udziela się w innych projektach muzycznych.

Początki kariery

Muzyką fascynuje się od wczesnej młodości – już jako dziecko śpiewał chętnie w językach obcych.
Jacek, pomimo braku wykształcenia muzycznego, z powodzeniem od lat występuje w operze, występował też w operetce i musicalach. Jego pierwszy poważny kontakt z muzyką to czasy wojska, kiedy to występował w zespole wojskowym.
Intrygujące są początki operowej kariery Jacka – artysta pracował jako kierowca w operze. Wioząc Wiesława Ochmana zaczął podśpiewywać – zrobił wtedy wielkie wrażenie na słynnym muzyku, który załatwił mu przesłuchanie w operze. Od tego momentu rozpoczęła się kariera operowa artysty. Co ciekawe do tego momentu Jacek nie fascynował się nadmiernie operą.
Nie każdy wie, że początek przygody Jacka ze Śląskim rynkiem muzycznym, to udział w projekcie muzycznym Szlagier Maszyna (z muzykami występującymi do dziś w zespole o tej samej nazwie) – utwory w jego wykonaniu pojawiły się na dwóch płytach z tej serii. Trzeba przyznać, że utwory na tych płytach znacznie odbiegają od znanej powszechnie twórczości Jacka.
Sukcesy zawodowe
Jacek śpiewa łącznie w 10 językach. Ma na koncie wiele przebojów, tygodniami czy wręcz miesiącami okupujące listy przebojów. Niewątpliwie największym hitem stał się utwór List z morza (wraz z pięknym teledyskiem zrealizowanym w Chorwacji), pochodzący z płyty Romantica z tej płyty pochodzą też przeboje Śląska serenada czy Aniele). Jednym z pierwszych hitów, które podbiły śląski rynek są piękne utwory Ave Maria Piekarska czy Hej.
Jacek miał szansę stać na scenie zarówno w towarzystwie słynnych gwiazd zagranicznych – jak Julio Iglesias, Gina T., Frank Galan, Kate Ryan, Francesco Napoli, In-grid, Mon Amour.
Na swoim koncie artysta ma liczne duety – w tym ze znanym chorwackim wokalistą Goranem Karanem, śpiewaczką operową Beatą Witkowską. Artysta nie stroni też od współpracy z rodzimymi wykonawcami – duet z popularną wokalistką Bernadetą Kowalską od lat jest jedną z najbardziej lubianych piosenek na śląskim rynku muzycznym. Artysta ma w planach też duety z innymi artystami śląskiego rynku muzycznego.
Jacek ma na koncie 8 płyt – 4 autorskie oraz 4 z przebojami Julio Iglesiasa i innych artystów kojarzonych z muzyką latino, ale cały czas pracuje nad materiałem na kolejne (autorską oraz z największymi przebojami Julio Iglesiasa po polsku).
Chętnie udziela się też podczas koncertów i imprez charytatywnych.

Jacek ma duże rzesze oddanych fanów. Chętnie udziela się na Facebooku, gdzie dzieli się zdjęciami ze swoich podróży i kolejnych występów. Teledyski Jacka Silskiego biją w Internecie rekordy popularności.
Artysta brał też udział w telewizyjnym programie Must Be The Music - jego występ spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem jury.
Rozwój zawodowy
Jacek Silski przez cały czas dokształca się wokalnie. Ma wobec siebie duże wymagania.
Jacek czasami sam pisze teksty piosenek, ale woli wykonywać teksty napisane już przez kogoś innego.
Prywatnie
Jacek pochodzi z Bytomia, gdzie też mieszka.
Jest szczęśliwym i dumnym ojcem uroczej rocznej Lenki, która wraz z Jego partnerką towarzyszy Jackowi właściwie podczas każdego koncertu oraz podróży. Artysta stworzył nawet dla swojej córeczki utwór Kołysanka dla Lenki. Niechętnie rozstaje się ze swoją rodziną.
Jego największą pasją prócz muzyki są dalekie podróże – Artysta zwiedził już co najmniej kilkanaście krajów. Często łączy pasję z pracą – podróże łączy z koncertami lub nagrywaniem kolejnych videoclipów. Artysta miał okazję być m.in. w Meksyku, na Kubie, na Karaibach, na Wyspach Kanaryjskich, we Francji, w Niemczech, w Danii, Chorwacji i wielu innych krajach.
Kolejną pasją Jacka jest dobre kino – posiada sporą kolekcję filmów. Jednocześnie interesuje się bieżącymi wydarzeniami politycznymi i kulturalnymi.
Kto świętuje we wrześniu?
Kto świętuje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
2.
StachLusia
3.
Duet KaroPowiedz mi
4.
Krzysztof Pietrek, Mateusz SzymczykBo życie takie jest
5.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
6.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
7.
Dominika i Janusz ŻyłkaW rytmie naszych serc
8.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
9.
Happy Jędrowski ShowRakieta
10.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
11.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi
12.
Mariusz KalagaCiebie mam
13.
Witamina BandMasz jak w banku
14.
Edek DworniczekCzekam
15.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów