Aktualności wróć do listy
07.11.2019

Jolanta i Jacek Kierok - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś z jednym z najpopularniejszych Duetów Śląskiej Sceny Muzycznej – bardzo lubianym Małżeństwem, czyli z Jolantą i Jackiem Kierok.
Tym razem Jola i Jacek opowiedzieli o swoich ulubionych piosenkach z własnego repertuaru, o swoim najnowszym teledysku, ale też o początkach przygody z muzyką (o samych początkach) – innymi słowy dowiemy się co Jacek podśpiewywał w przedszkolu…
  • Jaki jest Wasz ulubiony utwór z Waszego repertuaru?
Jola: Z naszej ostatniej płyty – piosenka w fajnym, szybkim tempie i klimacie – Powtarzaj mi co dnia.
Jacek: Tak – Powtarzaj mi co dnia. Ale dwa lata wcześniej ukazała się płyta w klimacie chorwackim; znalazł się na niej pierwszy utwór, który ciągnie tę płytę – Kocham Ciebie, kocham morze. Według mnie dajemy czadu w tym utworze. [śmiech] Mnie ta piosenka ujęła – jest fajnie zrobiona, w fajnym klimacie. Przeważnie tym utworem zaczynamy koncerty. A jeśli chodzi o najnowszą płytę, tak jak Żona powiedziała – Powtarzaj mi co dnia.
Jola: To bardzo fajny, sentymentalny utwór.
  • Niedawno ukazał się kolejny teledysk. Chyba też do utworu z najnowszej płyty?
Jacek: Tak. Do piosenki, o której rozmawialiśmy – Powtarzaj mi co dnia. Teledysk powstał w tych samych rejonach. Będzie znów malowniczo, kolorowo i wysoko.
Jola: [śmiech] Bardzo wysoko, bardzo – bo było to kręcone w górach. Przy tej okazji chcemy pozdrowić bardzo serdecznie Arka Wieczorka, który pomógł nam przy realizacji teledysków. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tak pięknie wyszedł ten teledysk. Pełen profesjonalizm.
Pomógł nam i to bardzo. Pomogli nam też Górole – rodowici Górole – którzy zapewnili nam to, co było trzeba. Jak Państwo zobaczą w teledysku – udostępnili lokal, wskazali tereny, miejsca, gdzie można zrobić ładne ujęcia. To takie szczególiki, ale cieszą i są bardzo ważne.
  • Jak w ogóle zaczęła się Wasza przygoda z muzyką?
Jolanta i Jacek KierokJola: Może powiem pierwsza… Moje początki – chodziłam do scholi, później był chór. Z biegiem czasu Mąż mnie zmobilizował, by zacząć śpiewać.
Jacek: U mnie zaczęło się w przedszkolu. Już od przedszkola zaczynałem śpiewać – gdy dali mi jakiś bębenek, dwa werble, śpiewałem sobie Proboszcz Zuk szedł sobie ulicami, grał za dwóch, w swój bęben walił pałeczkami… Później była szkoła podstawowa – tam nie było akademii, gdzie bym nie musiał wystąpić. W szkole licealnej to samo – był taki słynny utwór Trzynastego maja w piątek urodziła pięć kaczątek, czyli hit Zespołu Wawele. Ja to śpiewałem na akademiach, później miałem ksywę „Kacarawa”, bo tak to leciało w refrenie.
Jola: Ale wracając jeszcze do przedszkola, gdy miałeś 4 latka śpiewałeś podobno Walentynę…  [śmiech]
Jacek: [śmiech] No tak – Tata uzdolniony muzycznie, grał na akordeonie, na gitarze, na cytrze, tak więc, gdy miałem 4 lata faktycznie śpiewałem Walentyna. A jeszcze nie umiałem dobrze mówić, więc śpiewałem „kiaty dla Glagarina”, ale śpiewałem. Może nawet miałem 3 lata. Później reprezentowałem Zespół Agape przy Parafii Najświętszej Trójcy w Piekarach Śląskich. Braliśmy udział we wszelkiego rodzaju koncertach typu sacrosongi i festiwale piosenki religijnej. Stworzył się nurt piosenki religijnej, z którą do dzisiaj jestem kojarzony. Jako jedyny na Śląsku jestem w posiadaniu 5 płyt o tematyce pieśni, piosenek religijnych, oprócz tego jest 6 płyt z tzw. muzyką szlagierową. To łącznie kilkanaście płyt. Tak, że jestem zadowolony z tego.
  • Rozumiem, że w dalszej perspektywie jest szansa na jakąś płytę religijną?
Jacek: Ostatnia płyta powstała w związku z wielkim wydarzeniem, jakim była kanonizacja Ojca Świętego. Tak więc to była ostatnia płyta. Natomiast jeśli chodzi o religijną, pięć płyt to dosyć dużo, choć nie mówię nie. Tak więc może za rok czy za dwa – zobaczymy. Przedostatnia płyta była z kolędami. Współpracowałem przez ponad 20 lat z Wydawnictwem Muzycznym Accord, ale nie lubię wydawać płyt na akord. [śmiech]

c.d.n.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę