Aktualności wróć do listy
18.07.2022

Kazimierz Sas - wywiad cz.2

Po długiej przerwie wracam do rozmowy ze świetnym, popularnym Muzykiem, Kompozytorem, Aranżerem, Pomysłodawcą i Liderem Kilku Zespołów (w tym Blue Party i Golden Mix) – Kazimierzem Sasem.
Tym razem Kazik opowiedział Śląskim Przebojom nieco o swojej międzynarodowej karierze Kompozytora (ubiegłoroczny ogromny sukces), o tym jaki kryzys przeszła (i przechodzi do tej pory) nasza branża w związku z pandemią i jej reperkusjami, jak też o tym, jak tworzy szlagiery.
  • Twoja kariera się rozwija – jako kompozytor robisz już międzynarodową karierę… Twoja kompozycja znalazła się na płycie niemieckiej legendy, czyli Zespołu Amigos. Może coś więcej w tym temacie…
Kazimierz SasK.: Generalnie mogę powiedzieć, że słucham szlagierów od bardzo dawna. Przyznam, że słucham przede wszystkim szlagierów – nawet ostatnio słucham bardzo mało innej muzyki i tą muzyką żyję od lat. Zawsze twierdziłem, że bardzo bym chciał i jestem w stanie zrobić jakiś kawałek komuś stamtąd – to jest kolebka szlagierów: Niemcy, Austria, Szwajcaria. Byłem w stanie zrobić utwór ukierunkowany na tamte rynki i szukałem przez około 18 lat kontaktu. Rozmawiałem z wieloma osobami również znanymi z naszego rynku – owszem, pojawiały się założenia – dobrze, róbmy coś, ale generalnie nikt nie popchnął tego tematu dalej. Ale w czasie pandemii, w ubiegłym roku – na jej początku – rozpocząłem poszukiwania w Internecie. Trafiłem na jedną firmę, do której napisałem. Na początku rozmowy były raczej sceptyczne, bo przecież Polacy takiej muzyki nie robią. Po napisaniu kilku utworów demo, okazało się, że mamy temat do współpracy. Obecnie trafiło tam już kilka – niespełna 10 utworów. Część z nich jest już rozdysponowana, część czeka na swoją kolej. Jednym z Zespołów, który trafił do tej Firmy, był Zespół Amigos. Moja piosenka przypadła im do gustu. Udało się. Zdradzę, że nawet sobie zakładałem i było moim cichym marzeniem, by akurat dla Nich zrobić utwór – bo są bardzo popularni, są sympatyczni. Jakoś się udało, że moja piosenka znalazła się u Nich na płycie.
Kompozycja KAZIMIERZA SASA:
  • Super. Jeszcze raz serdecznie gratuluję! Życzę powodzenia i by kolejne utwory również przebiły się i trafiły do najbardziej znanych Zespołów. 
K.: Dziękuję bardzo. Teraz nie będę mówił, ale pojawiły się bardzo zacne nazwiska z tego rynku. Gdybym tylko tam zaczął funkcjonować, jako kompozytor byłoby to spełnieniem moich wielkich marzeń i aspiracji – to największe moje marzenie jako… hmm muzyka – no, może powiedzmy: kompozytora.
  • Jasne. To ogromny sukces.
  • Jak wspomniałeś, w pewnym aspekcie pandemia nawet ułatwiła Ci sukces na nowym polu – nawiązałeś nowe kontakty, rozwijasz się jako Kompozytor. Tak czy inaczej, sytuacja związana z pandemią trwa już dwa lata. Jak sobie radzisz w tych okolicznościach? Przypuszczam, że brakowało Ci koncertów, kontaktu z Fanami?
Kazimierz SasK.: Z pewnością pandemia skłoniła mnie do poszukiwania innych dróg i rozwiązań, choć przyznam, że pojawiły się jeszcze inne czynniki, o których nie chciałbym mówić. Z pewnością zadziałała też kwestia ambicji – ktoś mi coś powiedział, na co stwierdziłem „Poczekaj. Ja Ci pokażę.”. Zacząłem jeszcze intensywniej szukać w Internecie – resztę już opowiedziałem.
Jeśli chodzi o pandemię – myślę, że cała branża została mocno przez nią uwsteczniona. Pierwszych wakacji po wybuchu pandemii w sezonie nie zagraliśmy ani jednego koncertu. W ubiegłym tym roku zebrało się około dziesięciu koncertów – jak na sezon to bardzo słabiutki wynik. Kiedyś w jeden weekend grało się 4-5 koncertów. Branża uwsteczniła się, większość moich działalności spowolniła. Zespoły również zlecały mniej produkcji – skoro nie było dochodu z koncertów, nie inwestowały w muzykę. Miałem zdecydowanie mniej roboty. Teraz sytuacja powoli się poprawia. W najgorszym momencie musiałem poszukać sobie alternatywy i na jakiś czas zająłem się energetyką.
  • Trochę daleko od branży muzycznej…
K.: Bardzo odległe, ale może trochę po linii mojego wykształcenia, choć w ogóle się z tym nie utożsamiam, ale osoby z otoczenia zajmowały się tym i zagłębiłem się w ten temat. Zobaczymy – to ciekawy temat, dużo się w nim dzieje. Tym bardziej, że obecnie energetyka jest na rozdrożu, wchodzi kwestia źródeł energii – zamyka się kopalnie, a w Polsce większość energii pochodzi z węgla.
  • Wracając do Twojej działalności jako kompozytora – skąd czerpiesz źródła inspiracji, czyli po prostu pomysły na piosenki? Przysiadasz w studiu i zaczynasz komponować, czy też może pomysł powstaje np. na spacerze?
K.: Jeśli chodzi o źródła inspiracji,  słucham bardzo dużo takiej muzyki i przede wszystkim takiej muzyki. Oczywiście im więcej gatunków się wysłucha, tym lepiej, bo stosowane są różne rozwiązania, można przenieść pewne rozwiązania z innego gatunku do gatunku szlagierowego – na szlagierowym rynku słyszymy patenty rockowe, dancowe, a nawet muzyki poważnej. Tak więc słucham dużo muzyki – zwłaszcza niemieckich stacji, głównie jednej stacji internetowej. Gdy jestem gdzieś sam, nawet nocami – słucham przez cały czas. Dużo też słucham na Youtube – muzyki starszej, nowszej. Bardzo lubię starsze utwory szlagierowe. Jest w nich wiele wartości, mnóstwo rozwiązań, to wielkie źródło inspiracji.
Pomysły przychodzą wszędzie – czasami łatwo, kiedy indziej trochę trudniej. Po prostu siadam do klawisza i zaczynam. Muzyka to też matematyka. Wydaje mi się, że są patenty na szlagier, na przebój w tym gatunku. Tylko trzeba dużo słuchać danej muzyki. Sądzę nawet, że byłbym w stanie zrobić szlagier, grając na klawiaturze, ale jej nie słysząc. Można po prostu zastosować pewne knify grając na pamięć.
Najbardziej nie lubię, gdy goni czas i trzeba wymyślić dany utwór w jakimś krótkim terminie. Czas w takim wypadku nie jest dobrym doradcą. Nie lubię zleceń, w których muszę przygotować kompozycję w jakimś krótkim terminie.

c.d.n.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]