Aktualności wróć do listy
07.02.2019

Krzysztof Wierzchowski - wywiad cz.1

Rozmawiam dziś z Artystą Estradowym, Aktorem Teatralnym, Wokalistą, Prezenterem Radiowym… – czyli z Krzysztofem Wierzchowskim.
Na początek Krzysztof opowiedział Śląskim Przebojom, w której z ról czuje się najlepiej, jakie były początki Jego przygody z muzyką i teatrem, czy w jakich rolach (jako aktor) czuje się najlepiej…
  • Jesteś wszechstronnym Artystą – śpiewakiem operowym, aktorem, wokalistą, konferansjerem, kabareciarzem, prezenterem radiowym… Która z ról jest Ci najbliższa?
K.: Zdecydowanie estrada, ponieważ od wielu lat na niej działam. Owszem kiedyś kończyłem akademię muzyczną, wydział klasyczny, miałem kontakt z Operą Śląską, jak też z teatrem muzycznym – Chorzowskim Teatrem Rozrywki. Najbliższa jest mi jednak estrada i na niej najlepiej się czuję.
  • Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką, z teatrem?
K.: Jeżeli chodzi o kontakt ze sztuką ogólnie – to przez uczelnię. Skończyłem studia muzyczne w Katowicach – na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Później jakoś to szło – przez krótki czas (dwa sezony) pracowałem w operze. Tam występowałem w sztuce Zemsta nietoperza. Później był Teatr Rozrywki – przez 6 czy 7 lat. Od 1999 roku działam na estradzie. Oczywiście to różne projekty artystyczne, z różnymi grupami artystycznymi, w różnych konfiguracjach. Tak, że to już niemal 20 lat na estradzie.

Krzysztof Wierzchowski podczas akcji Festtramwaj 2018
  • Miałeś okazję wystąpić w wielu spektaklach, operach, operetkach… Jaka jest Twoja ulubiona grana przez siebie postać?
K.: Nie ukrywam, że jeżeli chodzi o muzykę klasyczną, czyli operetkę, to bardzo przypadła mi do gustu postać Feriego w Księżniczce Czardasza Franca Lehara. Najlepiej czuję się w tej roli i chyba najczęściej ją grałem. Sam tytuł najbardziej przypadł mi do gustu. Mam wielki sentyment do tej pozycji operetkowej.
  • A jak z rolami, w mniej klasycznych przedstawieniach? Czy również masz jakąś ulubioną?
K.: Mam okazję kreować postać Cześnika w Pomście Mariana Makuli. Ta postać najbardziej mi leży. Często mówią mi, że to rola chyba specjalnie napisana dla mnie. Na co odpowiadam, że ja po prostu troszkę gram siebie. [śmiech] Zawsze podobała mi się ta postać, a w wydaniu śląskim, gwarowym, pasuje mi całkowicie.
  • W Twojej pracy szczególnie istotną rolę odgrywa kontakt z Publicznością. Z tego co zauważyłam w Twoim przypadku jest znakomity… Czy masz jakąś receptę?
K.: Zawsze mi mówiono, że ważne jest zarażanie entuzjazmem. Artysta zaraża Widza entuzjazmem, gdy ma coś do zaoferowania i wie, co chce zaoferować. Musi być zawsze pozytywnie nastawiony do każdej Publiczności. Wiadomo – czasami nie chce się, jesteśmy zmęczeni, chorzy, a jednak trzeba wystąpić. Wtedy jest trudno, trzeba przezwyciężyć tę barierę, dochodzi do tego stres. Widz jednak czuje, że Artysta ma „to coś” i łączy się w duchowy sposób z tymi fluidami, które płyną od Artysty, ale też od Widza do Wykonawcy. Trudno opisać jaka jest jedna recepta – każdy ma swoją własną. Ale na pewno ważne jest pozytywne wyjście do Widza, do Publiczności. 

wkrótce dalszy ciąg wywiadu
 
Kto ma fajer w sierpniu?
Kto ma fajer w sierpniu?
Kto świętuje w lipcu?
Kto świętuje w lipcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
Damian Holecki i WeronikaChcę
4.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
5.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
6.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
7.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
8.
Teresa WernerCzas na szczęście
9.
WeronikaTotalny luz
10.
StachSłona łza
11.
Darek NowickiŻółte tulipany
12.
Tim FabianMamo, dziękuję Ci
13.
Wesoła BiesiadaBursztynowe lato
14.
Gabi GoldJestem zbyt szalona
15.
Piotr FeszterSłońce i Ty

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk nad morzem [głosujemy raz na dobę]