Aktualności wróć do listy
08.09.2016

Marcin Janota

Prezenter radiowy, telewizyjny, redaktor naczelny portalu internetowego oraz gazety, konferansjer…
Usłyszeć go możemy w Radiu Fest – w audycji FestParty oraz FestDiscoParty. Nie każdy wie, że Marcina możemy oglądać też w telewizji iTVM w roli świetnego prezentera, prowadzącego kilka audycji.
Marcin Janota pochodzi z Mysłowic, z którymi jest silnie związany do tej pory. Od wielu lat mieszka w Siemianowicach Śląskich. Popularność zdobył głównie jako prowadzący audycję FestParty w Radiu Fest (w duecie z Grzegorzem Stasiakiem - od końca 2009 roku). Od wiosny tego roku jest współtwórcą oraz współprowadzącym (z Natalią Urant) program telewizyjny Co jest grane, w którym przeprowadzane są wywiady ze znanymi osobami związanymi ze Śląskiem (głównie śląskimi muzykami).
Dynamicznie rozwijająca się kariera medialna
Jego kariera medialna nieustannie się rozwija. Przez swą miłą aparycję, elokwencję, umiejętność znalezienia się w każdej sytuacji oraz miły rozpoznawalny głos, zdobył już ogromne rzesze fanów. Słuchacze Radia Fest szczególnie cenią Marcina za empatię, poczucie humoru oraz charakterystyczny śmiech.
Marcin Janota świetnie sprawdza się zarówno jako prezenter typowo rozrywkowych, humorystycznych audycji radiowych, jak również programów publicystycznych w telewizji Mysłowice. Często pracuje też w roli konferansjera na licznych lokalnych imprezach, co udaje mu się znakomicie.
Początki kariery medialnej
Pomimo stosunkowo młodego wieku, Marcin swoją przygodę z radiem rozpoczął już 19 lat temu. Zanim rozpoczął pracę w Radiu Fest, miał okazję pracować w kilku innych lokalnych i regionalnych stacjach radiowych. Swoją karierę radiową zaczynał jeszcze jako uczeń technikum – w Radiu Barys (w nocnej audycji, równolegle ucząc się i pracując w innej firmie), później związany był z radiem studenckim z Sosnowca (późniejsze Radio Eska), radiem Złote Przeboje oraz Radio Plus.
Jako radiowiec jest samoukiem. Jako 18-latek ukończył kurs prezentera dyskotekowego i postanowił spróbować swoich sił w powstających wtedy radiach komercyjnych – z dużym powodzeniem. W międzyczasie Marcin ukończył studia politologiczne.
W momencie, gdy rozpoczynał pracę w Radiu Fest nie miał pojęcia, że będzie prowadził program w ducie ze znanym sobie tylko z telewizji i innych mediów Grzegorzem Stasiakiem. Pomimo dużych obaw współpraca świetnie się ułożyła i obecnie stanowią jeden z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych duetów radiowych.

Podczas imprezy FestTramwaj 2015 - zespołami De Silvers i Duo Coral

Pomiędzy radiem a telewizją
Od 6 lat współtworzy Telewizję Mysłowice, w której prowadzi programy publicystyczne, jak też czasami poranne (np. wywiady z telewizyjnymi gośćmi). Wspomniany już program Co jest grane ma charakter bardziej rozrywkowy – podobnie jak w radiu Marcin ma okazję przeprowadzać w nim wywiady z interesującymi gośćmi.
Obecnie jest też redaktorem naczelnym portalu itvm.pl oraz gazety „Twoje Mysłowice”.
Pomimo związków z telewizją, bardziej ceni sobie pracę radiowca. Kocha swój zawód, wkłada w niego całe swoje serce, co jest doceniane przez słuchaczy i widzów. Praktycznie można powiedzieć, że jest urodzonym radiowcem.
Marcin Janota a Śląsk
Marcin na co dzień nie posługuje się gwarą śląską, niemniej bardzo dobrze ją rozumie, jak też potrafi się nią posługiwać. Jest przywiązany do Śląska oraz swoich rodzinnych Mysłowic – w których mieszka większość jego rodziny.
Prywatnie
Od wielu lat jest szczęśliwym mężem oraz ojcem nastoletniej córki. Swoją żonę poznał jeszcze pod koniec szkoły – w dosyć nietypowych okolicznościach. Gdy jeszcze jako uczeń technikum zaczął swoją pierwszą pracę w radiu, prowadząc nocną audycję, został zaproszony z kolegą przez radiosłuchaczkę na imprezę. Marcin z kolegą, po zakończeniu audycji z dużym wahaniem postanowili skorzystać z zaproszenia – w ten sposób redaktor poznał swoją przyszłą żonę (uczestniczka wspomnianej imprezy).
Pomimo, że jest bardzo zapracowany, zawsze znajdzie czas dla najbliższych. W wolnym czasie (czyli raczej rzadko) chętnie wyjeżdża z rodziną na niedawno nabytą działkę w górach.
Od najmłodszych lat bardzo lubi muzykę – ma szczególną słabość do utworów z lat 90’. Lubi też odświeżone wersje starych przebojów, które z chęcią emituje na antenie radiowej.
Kto świętuje w styczniu?
Kto świętuje w styczniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
StachSłona łza
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Tim FabianMój Aniele
5.
Darek NowickiŻółte tulipany
6.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
7.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
8.
Mona LisaSilna jak lew
9.
Andy & LuciaIle godzin ma ta noc?
10.
Toby z MonachiumJesteś najpiękniejsza
11.
WeronikaTotalny luz
12.
Kasia PiowczykKolory
13.
Mirosław JędrowskiNojlepiej przeżyj swoje życie
14.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
15.
Michalina StarostaIskierka

Sonda

Przebój 2018 Roku (II półfinał) [głosujemy raz na dobę]