Aktualności wróć do listy
14.04.2018

Stiff Capella - wywiad część 2.

Rozmawiam dziś z Członkami Świetnego Zespołu, obecnego na Śląskiej Scenie Muzycznej od kilku lat, mającym na koncie świetną płytę utrzymaną w lekko rockowo-popowo-bluesowych klimatach… Zespół Stiff Cappella.
Tym razem Stefan opowiedział o źródłach swoich inspiracji muzycznych i tekstowych, a wszyscy trzej Panowie o początkach Zespołu i swoich pasji muzycznych. Stefan, Eugeniusz i Grzegorz opowiedzieli też o źródłach swoich inspiracji.
 • Stefanie, skąd czerpiesz pomysły na piosenki?
S.: Z życia. Ale – czasami usłyszysz, czy przeczytasz jedno zdanie czy słowo – obojętnie gdzie, na ulicy, czy w książce. To inspiracja do rozbudowania tego wszystkiego. Na ogół teksty to po prostu moje przemyślenia, wizje, odczucia, pragnienia, itd.
 • Choć Wasz Zespół Stiff Capella jest stosunkowo młody, to tak naprawdę z muzyką jesteście związani od lat… To jak się to wszystko u Was zaczęło?
S.: Już w przedszkolu. [śmiech] Chodziłem do przedszkola z czerwoną plastikową gitarą. Szedłem sam, pieszo, a mama (schowana za krzakami) obserwowała czy nic mnie nie przejedzie. [śmiech] Ale szpanowałem już w przedszkolu.
E.: Od szkoły podstawowej. Ale cały czas amatorsko. Jestem samoukiem – ktoś coś pokazał i jakoś się nauczyłem. Nie jestem wirtuozem, ale podstawy znam.
 • Grasz jeszcze na harmonijce ustnej. Wspominałeś, że na niej zacząłeś grać dosyć późno?
E.: Tak. Fest późno. Jak na takiego muzyka… Każdy zaczyna bardzo wcześnie, a mnie natchnęło w wieku czterdziestuparu lat.
 • A Ty Grzegorzu kiedy zacząłeś?
G.: Ja też zacząłem od podstawówki. Ale też bardzo, bardzo amatorsko. Założyliśmy później zespół. Jakoś pomału się to ciągnęło. Potem nastąpiła dłuższa przerwa. Po długim czasie spotkaliśmy się, a w każdym z nas coś drzemało i powiązało w nasz Zespół…
 • Jaka jest Wasza ulubiona piosenka z Waszego repertuaru?
S.: Hmm. Moja ulubiona, do której przelane są największe uczucia, sentyment – to oczywiście Mejdugorie.
E.: Nie wiem. Mam bardzo dużo ulubionych. Fajne jest Wyznanie. Z tej płyty w większości piosenki są fajne, a reszta jest bardzo fajna. [śmiech] Chyba najbardziej Wyznanie i Nie musi tak być.
G.: Bajla digi taj i Ogień. Również Wyznanie, Labirynt mgieł (będzie na kolejnej płycie).
 • Eugeniuszu, z tego co pamiętam jedna z Twoich największych pasji są motocykle?
E.: Czy ja wiem – największą pasją? Powiedzmy, że z muzyką szły ramię w ramię. Muzyka i motory od młodości. Potem tak samo była pauza. Motor w miarę możliwości jest obecny w moim życiu. Bardzo fajnie przejechać się np. w niedzielę na motorze – zrobić sobie wycieczkę. Człowiek się odstresowuje, czuje wolność.
 • Grzegorzu – wiem, że fascynujesz się irydologią i kształcisz w tym kierunku…
G.: Tak. Kształcę się cały czas i rozwijam. Ciągle coś. Teraz postanowiłem, że codziennie analiza jednej pary oczu. Czasami mi się to nie udaje. Małymi kroczkami. Zajmuję się tym już długo – ale w kratkę, raz intensywnie, raz nie. Obecnie można powiedzieć, że intensywnie.
 • Co lubicie robić prywatnie, jakie jest Wasze hobby (oprócz muzyki)?
S.: Moim hobby oprócz muzyki jest muzyka. [śmiech] Dużo obserwuję. Pan Bóg dała nam dwoje oczu, dwoje uszu i tylko jedne usta – czyli obserwuj, słuchaj i mało mów. W tym kontekście odbieram życie. I staram się przemyśleć różne zjawiska, które obserwuję wokoło. A poza tym – piszę, komponuję, słucham. Muzyka to jest naprawdę moje życie.
E.: Głównie muzyka. W domu gram w wolnych na gitarze. Poza tym majsterkowanie. Można powiedzieć, że praca jest moim hobby – nie znoszę siedzieć i nic nie robić. [śmiech]
G.: Muzyka – wiadomo, irydologia – wiadomo, co jeszcze? Motocykle też, ale motor crossowy sprzedałem już jakiś czas temu. Do tej pory gdy słyszę klank motoru, mam dreszczyk. Jeszcze sport – może nie wyglądam na sportowca, ale od wielu lat ćwiczę.
 • Jakiej muzyki słuchacie prywatnie?
G.: W sumie wszystkiego oprócz jazzu. Nie lubię jazzu, przynajmniej tradycyjnego. Oczywiście szanuję muzyków, którzy grają jazz, ich wielki kunszt. Nie podoba mi się ta muzyka. Lubię muzykę melodyjną, z charakterem, coś przedstawiającą. Jazz jest dla mnie taki nijaki.
E.: Ja lubię jazz, ale nie na pierwszym miejscu. Czasami chętnie słucham. W telewizji jest kanał Mezzo – są tam transmisje koncertów jazzowych. Bardzo fajne. Poza tym przede wszystkim lubię słuchać rocka i bluesa. No i dobrą muzykę popową. Lubię też orkiestry dęte.
S.: Oprócz Universe, na którym się wychowałem, Mirek Breguła był moim idolem przez wiele lat. Przesiąknąłem tą muzyką – może to nawet słychać w tekstach i brzmieniu. Lubię bardzo The Eagles, z klimatów muzycznie zbliżonych do nas. Oczywiście Garego Gilmora, Pink Floyd. No i mój ukochany glam rock – Gary Ginters, Susie Quatro, Slade, Smokie, itd. Cały przekrój muzyki lat 70’. Wydaje mi się, że muzyka podrywała wszystkich – przynajmniej w tamtym czasie, a nawet do dzisiaj.
 • Czy macie jakieś zwierzaki?
S.: Kilka lat temu pochowałem swojego pieska, który był z nami przez 14 lat. Płakałem jak małe dziecko. Ostatnio przez 6 lat był królik, ale też już odszedł. Tak, że teraz nie chcę żadnych zwierzaków – nawet pchły w domu.
E.: Mam psa. Ma na imię Nela. To rasa maltiplo. To jakby mieszaniec maltańczyka z pudlem – w Polsce rasa nie jest uznana. Rasa pochodzi gdzieś z Ameryki. To bardzo fajny pies.
G.: Mam białego maltańczyka. To suczka.
E.: Czyli mamy podobne pieski. Ale obaj suczki. [śmiech]
 • Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu.
 
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]