Aktualności wróć do listy
09.04.2019

Tomasz Calicki - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś ze świetnym Wokalistą, obecnym na naszej Scenie od wielu lat, a od niedawna też Aktorem – czyli po prostu z Tomaszem Calickim.
Tym razem Tomek Calicki opowiedział Śląskim Przebojom o tym, w jaki sposób udaje mu się godzić wszystkie obowiązki, o karierze solowej, o tym jak czuje się jako Kierowca autobusu oraz niegdysiejszej współpracy z Zespołami Śląskie Szwagry i Eliot.
  • Teraz z nieco innej strony – jak wszyscy wiedzą, oprócz zajmowania się muzyką, pracujesz zawodowo – jesteś kierowcą autobusu. Czy nie jest trudno pogodzić Ci koncertów, nagrywania w studio i Twojej pracy? To wszystko raczej bardzo absorbuje czasowo…
T.: Nie jest tajemnicą, że jeżdżę autobusem, jednak nie wszyscy wiedzą, że wykonuję to w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Jestem więc umówiony z moim Zleceniodawcą, że jeżeli mam jakiś koncert, nagranie w studio, bądź w telewizji, to jest dla mnie priorytet i po prostu mam dzień wolny od jazdy . 
Tomasz Calicki
Tomasz Calicki - Parada Gwiazd TVS, Chorzów 2018
  • Czy lubisz swoją pracę jako kierowca autobusu? Jednak wiąże się z podróżami i to dalekimi…
T.: Zaskoczę Cię, bo w tej pracy to właśnie lubię najbardziej…Dalekie podróże.
Firma „Luz” z Opola, w której jeżdżę, obsługuje m.in. wycieczki dla biur podróży Itaka czy Rainbow, a to wiąże się z naprawdę ciekawymi wyjazdami i zwiedzaniem urokliwych miejsc. Nie ukrywam, że niejednokrotnie wykorzystuję to w moich videoklipach, gdyż zawsze podczas takich wyjazdów towarzyszy mi moja kamerka.
Bywało też, że już nie raz musiałem zrezygnować z pięknych wyjazdów, gdyż w tym czasie miałem koncert, ale jak już wcześniej mówiłem, dla mnie bardziej liczy się spotkanie z kochaną Publicznością.
  • Niegdyś występowałeś z Zespołami –  Eliot oraz Śląskie Szwagry. Porównując występy solowe i z zespołami – jak teraz odnajdujesz się na scenie? Czy może jednak lepiej było z zespołem?
Tomasz CalickiT.: Niezależnie od tego, czy występuję sam, czy z Zespołem, zawsze czuję się na scenie jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Jednak zauważyłem, że teraz, gdy wychodzę  na scenę jako Tomasz Calicki jestem bardziej stremowany niż kiedyś, gdy występowałem z którymś  z tych Zespołów. Myślę, że jest to spowodowane tym, że wszystko jest obecnie na mojej głowie (start podkładów, zmiana tekstów na prompterze itp.). Jednak po chwili stres przechodzi i niejednokrotnie aż żal schodzić ze sceny. Natomiast w Zespole każdy miał swoją rolę, a ja miałem skupić się przede wszystkim na śpiewie.
  • I tu i tu odniosłeś sukces. Oba zespoły wylansowały sporo przebojów. Jako Solista też masz na koncie już dużo hitów.
T.: Dlatego na moich koncertach oprócz piosenek z solowych płyt które wydałem, staram się też wracać do piosenek, które śpiewałem niegdyś z Robertem (Śląskie Szwagry). Oprócz tego, że są bardzo melodyjne i łatwo „wpadające w ucho”, są śpiewane śląską gwarą.
  • Czyli taki inny akcent na zmianę.
T.: Dokładnie tak…
  • Jednak to zupełnie inne klimaty – Śląskie Szwagry to jednak repertuar bardziej biesiadny, w Twojej solowej twórczości dominują piosenki romantyczne, ballady, bardziej popowe klimaty.
T.: Hmmm…Tak owszem, Śląskie Szwagry, to repertuar bardziej biesiadny, jednak Robert, który aranżował większość kompozycji zaczął jako jeden z pierwszych kompozytorów tu na Śląsku używać mocniejszego brzmienia, nowoczesnej stopy, brzmienia syntetycznego. Zawsze miałem obawy, czy to się spodoba Słuchaczom, ale okazywało się, że to jest to, na co czekają.
  • Tak, ale ogólnie jednak chyba można powiedzieć, że tamten repertuar był bardziej biesiadny i szlagierowy.
T.: Zgadza się…
Kto świętuje w lipcu?
Kto świętuje w lipcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Damian Holecki i WeronikaChcę
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
7.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
8.
StachSłona łza
9.
Tim FabianMamo, dziękuję Ci
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Teresa WernerCzas na szczęście
12.
Darek NowickiŻółte tulipany
13.
Gabi GoldJestem zbyt szalona
14.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy
15.
Zespół Ed-KaMoja bieda

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o lecie i wakacjach [głosujemy raz na dobę]