Aktualności wróć do listy
07.07.2019

Wesoła Biesiada - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś z Członkami świetnego i bardzo sympatycznego, a zarazem pełnego energii Zespołu, obecnego na Śląskiej Scenie już od kilku lat. Mowa o Zespole Wesoła Biesiada.
Karol, Adam, Ksenia i Agata opowiedzieli Śląskim Przebojom o tym, kto jest twórcą Ich piosenek, o pracach nad debiutanckim teledyskiem, jak też współpracy z innymi Zespołami.
  • Kto odpowiada za kompozycje i teksty Waszych dotychczasowych piosenek?
Karol: Ludowe piosenki, to teksty tradycyjne, za aranże w większości odpowiada Adam. Natomiast utwory nowe, które mamy, to kompozycje Jurka Macoły (jak Oddaję Ci wszystko co mam, czy Śmiech to jest zdrowie – którą dawniej śpiewała Bernadeta, ale nam piosenka jakoś przypasowała i Jurek nam ją odstąpił). Do nowych piosenek, jak Biesiada trwa, teksty pisze nasza koleżanka Monika Piaskowska. Ona też napisała tekst do piosenki Bursztynowe lato.
Ksenia: W trakcie tworzenia mamy akurat dwa utwory, które napisała nasza Skrzypaczka – Iwona Drozdowska (stworzyła słowa i melodię).
Karol: Iwona stworzyła też jeden z aranży.
Adam: Nie ma tak, że tworzy tylko jedna osoba.
Karol: Ale ostatecznie za wszystko muzycznie odpowiada Adam.
Wesoła Biesiada - Benefis Jerzego Macoły
  • Płyta płytą, a kiedy możemy liczyć na jakiś teledysk? Bo na razie są tylko nagrania koncertowe i ewentualnie z koncertu życzeń…1
Karol: Ale też robiony na szybko. Powiem szczerze, że w ubiegłym roku byliśmy już bardzo blisko – byliśmy umówieni, by nakręcić teledysk do Bursztynowego lata. Powstały nawet pierwsze próbki, ale nie podobał nam się materiał, więc uznaliśmy, że sobie to odpuszczamy. W grę wchodziła też kwestia pogody – uznaliśmy, że zabierzemy się za nagrania przy bardziej sprzyjającej pogodzie. Tak więc pogoda pozmieniała nam plany, a potem trudno już było umówić się z ekipą techniczną. A chcemy to zrobić, by było fajne w odbiorze i ciekawe wizualnie.
Adam: Nie chodzi o to, by stanąć gdzieś pod ścianą i zrobić coś na szybko. To bezcelowe. No, ale solidna realizacja wymaga tego, by wielu ludzi odpowiedzialnych za produkcję zebrało się wspólnie. Myślę, że w tym roku będzie już nasz teledysk wakacyjny.
Karol: Na razie są nasze nagrania koncertowe. Teledysku z prawdziwego zdarzenia rzeczywiście nie mamy.

Obecnie teledysk już jest :)
  • Choć sami nie macie teledysków, mieliście okazję wystąpić gościnnie w kilku clipach innych Wykonawców (Chris, EMI Band, Bernadeta Kowalska).
Adam: No właśnie – czyli mamy. Nie swoje, ale jest. [śmiech]
Agata: Jeszcze są programy z naszym udziałem – Sylwestrowa biba oraz Przy świątecznym stole.
  • Występujecie na ogół w składzie 4-osobowym, lecz czasami na scenie jest Was więcej – pojawia się z wami Skrzypaczka…
Karol: Można teraz powiedzieć, że Iwonka występuje z nami na stałe. Dogadaliśmy się, nasze drogi na tym biesiadnym rynku gdzieś się spotkały. I tak Iwona została razem z nami. W miarę możliwości – o ile możemy, gdyż 5-osobowy skład nie tak łatwo zgrać, bo zajmujemy się nie tylko muzyką. Czasami komuś coś wypada – staramy się więc występować w 5-tkę, czasami w czwórkę. Ale obecnie Skrzypaczka jest z nami na stałe.
Wesoła Biesiada - Benefis Jerzego Macoły
  • Adamie, Karolu – przez ponad pół roku mieliście okazję prowadzić świetny koncert życzeń na antenie TVT. Jak czuliście się w tej roli?
Adam: Dla nas to było zupełnie nowe doświadczenie. Praca przed kamerą wymaga zupełnie innych predyspozycji. Było to dla nas bardzo ciekawe, nowe doświadczenie. Początki były trudne, ale później rozkręciliśmy się.


Wkrótce dalszy ciąg wywiadu

1 Wywiad przeprowadzono jakiś czas przed nagraniem teledysku do Bursztynowego lata.

 
Kto świętuje w październiku?
Kto świętuje w październiku?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
3.
Damian HoleckiOna i ja
4.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
5.
Damian Holecki i WeronikaChcę
6.
StachSłona łza
7.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
8.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
9.
Darek NowickiŻółte tulipany
10.
A To MyTo tylko miłość
11.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
12.
Teresa WernerCzas na szczęście
13.
Paweł GołeckiGłowa do góry
14.
Piotr FeszterSłońce i Ty
15.
Proskauer EchoMieć przyjaciela prawdziwego

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w jesiennych klimatach [głosujemy raz na dobę]