Aktualności wróć do listy
24.05.2017

Poczuj się potrzebny i użyteczny

Przeszedłeś na emeryturę. Początkowo zdawało Ci się, że dzięki większej ilości czasu poprawisz relacje z rodziną, pomożesz bardziej najbliższym poświęcając im swój czas i dzieląc się doświadczeniem… Ale jakoś nie do końca tak jak oczekiwałeś – kontakty z najbliższymi osłabiły się, a Ty często czujesz się jak piąte koło u wozu.
Obecne relacje z naszymi najbliższymi tak naprawdę są wypadkową naszych relacji w ostatnich latach, tym samym, jeśli były nadwątlone (np. przez brak czasu czy jakieś przykre zdarzenie), to nie możemy oczekiwać, że same z siebie nagle ulegną cudownej naprawie.
Zdarza się też jednak, że do tej pory miałeś z bliskimi dobre relacje i właśnie od przejścia na emeryturę coś się pogorszyło? Czasami może to być zbieg okoliczności – np. nałożenie się tego z problemami w pracy Twoich dzieci czy dorastaniem wnuków (buntownicza postawa i niechęć do pokolenia rodziców i dziadków jest dosyć częsta). Możliwe też, że jako emeryt okazałeś się nieco nadgorliwy i odrobinę zbyt nachalnie zacząłeś się angażować i wtrącać w życie Twoich krewnych (szczególnie, jeśli nie robiłeś tego wcześniej). Efektem jest mimowolne odsuwanie Ciebie na boczny tor.
Co zrobić, by poczuć się (i być bardziej użytecznym)?
Oczywiście każdy z nas chce czuć się potrzebny i użyteczny. Oczywiście nie zawsze do końca nam się to udaje, wiele zależy od różnych okoliczności – jak choćby stan naszego zdrowia i miejsce zamieszkania (trudniej nam pomagać naszym najbliższym, gdy mieszkamy od nich daleko, choć nie jest to niemożliwe).
Pamiętajmy przede wszystkim, że nawet, jeśli z jakiś przyczyn czujemy się izolowani przez naszych najbliższych, nie wynika to najczęściej z ich złej woli, ale z okoliczności, a nawet ich troski o nas (dzieci czy wnuki odmawiają przyjęcia naszej pomocy, bo nie chcą, byśmy się przemęczali). Często też źródło problemu leży w różnych drobnych niedomówieniach - my o coś nie zapytamy, nasi najbliżsi mimowolnie interpretują nasze zachowanie zupełnie inaczej...
Tak czy owak każdy z nas (niezależnie od wieku) źródła problemu na ogół szuka wszędzie, tylko nie u siebie. Łatwiej nam winić kogoś... Tymczasem wina zawsze lub prawie zawsze leży po środku... Z tą drobna różnicą, że u siebie możemy coś zmienić - a u innych... nie łudźmy się, z pewnością nie dokonamy zmian błyskawicznie i na siłę.

A kilka praktycznych wskazówek już w kolejnym artykule.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]