Aktualności wróć do listy
30.01.2024

Zima a zwierzęta

Zima trwa… Po kilku latach niemal bez śniegu i mrozów, w tym roku zdecydowanie bardziej zbliżona do swojego klasycznego wizerunku… My chyba już troszkę się odzwyczailiśmy od zimy w takiej odsłonie – podobnie jak wiele zwierząt…
Teoretycznie dla zwierząt żyjących w naszym klimacie, zima jest całkowicie naturalna i powinny być do niej dostosowane. Niemniej po pierwsze od wielu lat w Polsce właściwie nie ma zim – więc dostosowanie zwierząt nieco słabnie, po drugie – człowiek do tego stopnia ingeruje w naturalne środowiska życia zwierząt, zaburzając ich funkcjonowanie, że tak czy inaczej uzależniając zwierzęta w dużym stopniu od nas…
Opinie dotyczące dokarmiania dzikich i wolno żyjących zwierząt są podzielone. Wśród argumentów przeciwko dokarmianiu wymienia się przede wszystkim kwestię uzależnienia zwierzaków od nas oraz dokarmianie przy okazji zwierząt, których nie planowaliśmy – w miastach często szczurów, na terenach wiejskich innych inwazyjnych gatunków, które generalnie uznaje się za szkodniki. W przypadku terenów wiejskich czy podmiejskich pozostaje jeszcze kwestia – mimowolnego, a czasami celowego zachęcania dzikich zwierząt do podchodzenia blisko naszych domów i gospodarstw (tu akurat nie musimy nikogo dokarmiać – wystarczy, że niezbyt dobrze zamykamy kosze na śmieci i inne pojemniki z odpadami) – problemem stają się choćby dziki, lisy, ale w obszarach górskich też niedźwiedzie…
Tak czy inaczej, w przypadku odpowiedzialnego dokarmiania, argumentów przemawiających za pomocą zwierzętom, jest więcej niż argumentów przeciwko. Kwestia dotyczy choćby ptaków, których populacja drastycznie maleje. Umieszczenie na parapecie czy w bezpiecznym (niedostępnym dla kotów i innych drapieżników) miejscu ogrodu karmnika niewątpliwie bardzo ucieszy naszych śpiewających gości. Pamiętajmy jednak o odpowiednim pokarmie, którym powinno być ziarno (jak słonecznik, len czy gotowe mieszanki dla ptaków), absolutnie nie powinniśmy dokarmiać ptaków pieczywem, jak też NIGDY surowym ryżem (który pęczniejąc w żołądkach ptaków po prostu w okrutny sposób je zabija). Bardzo ważne, by karmienie odbywało się regularnie – jeśli ptaki przyzwyczajają się, że mogą u nas znaleźć pożywienie, tragicznie może się dla nich skończyć, gdy nagle przestaniemy je dokarmiać (zwłaszcza zimą). Wielkie kontrowersje budzi dokarmianie gołębi – nie powinniśmy ich karmić na naszych parapetach, nie oznacza to jednak, że należy te ptaki skazać na głodowanie. Po prostu powinniśmy (najlepiej po konsultacji z administracją osiedla) znaleźć miejsce nieco oddalone od budynków, w którym możemy jednak wysypywać gołębiom ziarno.
W mrozy warto pomyśleć o zapewnieniu też ptakom dostępu do wody – przecież oczka wodne, czy kałuże zamarzają. Tu w nieco uprzywilejowanych sytuacjach często są nasze parapety, gdzie po prostu – dzięki osłonie ścian oraz odrobinie uciekającego ciepła, temperatura jest nieco wyższa – tym samym woda w naczyniu nie powinna aż tak szybko zamarzać.
Do tematu wrócimy niebawem.
 
Kto świętuje w maju?
Kto świętuje w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
6.
StachLusia
7.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Kobiety na WalizkachSiła w nas
11.
AlinaNic na siłę
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Golden MixTańczę dla Ciebie
14.
Edek SikoraNiebieskie łąki
15.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie cz.1 [głosujemy raz na dobę]