Aktualności wróć do listy
28.07.2017

Co zrobić, by dziecko pomagało nam w domu

Synku, wynieś śmieci, zrób zakupy z tej listy, którą położyłam w przedpokoju, poodkurzaj, podlej kwiaty i wygrab wokół domu… Powiedziała Pani Basia do swojego 10-letniego Pawełka…
Jak pisaliśmy tydzień temu, dziecko jak najbardziej powinno pomagać nam w domowych obowiązkach, co jest korzystne przede wszystkim dla niego samego. No, ale bez przesady… Zastanówmy się więc, w jaki sposób powinniśmy nakładać na dziecko domowe obowiązki, by każdy odniósł z tego korzyści.
Jak nakładać na dziecko obowiązki
Podobnie jak w przypadku jakichkolwiek działań wychowawczych, wskazany jest umiar i systematyczność. Absolutnie niedopuszczalne jest nakładanie na dziecko na raz kilku obciążających obowiązków, zwłaszcza, w momencie rozpoczęcia kolejnego progu edukacyjnego.
  • Obowiązki nakładaj na dziecko stopniowo – dorzucając jakiś drobiazg co kilka miesięcy.
  • Sporządźcie wspólny grafik domowych obowiązków.
  • Nie nakładaj na dziecko systematycznego wykonywania danego obowiązku, póki go nie opanuje. Zacznij od prośby o pomoc w jego wykonaniu przy jakiejś okazji.
  • Dostosuj obowiązki dziecka do jego sił i wieku – nie posyłaj dziecka w wieku wczesnoszkolnym po duże gabarytowo lub pod względem ciężaru zakupy bądź nie każ mu myć okien.
  • Zadbaj, by dziecko zaczynało najpierw od dbania o siebie i swoje najbliższe otoczenie – swój wygląd i porządek w swoim pokoju.
  • Z innych obowiązków – już dosyć małe dziecko może ścierać kurze, czy odkurzać bądź zamiatać podłogi.
  • Do obowiązków mogą też należeć regularne odwiedziny dziadków, czy starszej ciotki, wykonywanie dla niej drobnych sprawunków.
  • Jednocześnie pamiętaj, by nie przeciążać dziecka – gdy akurat ma w szkole kumulację sprawdzianów, nadrabia zaległości po chorobie, możesz jednak kilkukrotnie nieco wyręczyć je w ich wykonywaniu.
  • Nie nakładaj na dziecko obowiązku wykonywania czynności, których szczególnie nie znosi lub ma z nimi duże problemy – jeśli twoje dziecko woli robić cokolwiek, byle nie zmywać naczyń (brzydzą go zaschnięte resztki jedzenia), to nie zmuszaj go do tego, w zamian może przecież wykonywać inne prace domowe.
  • Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka i jego zdrowie – absolutnie niedopuszczalne jest, by małe czy nieporadne dziecko miało samo zajmować się prasowaniem, przygotowywaniem czegoś w kuchni przy użyciu np. ostrego noża, czy np. odkurzać na 2-metrowej szafie.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]