Aktualności wróć do listy
09.02.2018

Ferie, ferie i po feriach

Ferie – piękny czas prawie za nami. Znów trzeba powrócić do szarej rzeczywistości. Czas na drugi semestr nauki… I znów wstawać co rano…
Wiadomo, wszystko co piękne szybko się kończy. Za szybko. Przecież co to jest dwa tygodnie po kilku miesiącach wytężonej pracy. No, ale drogie Dzieci, Nauczyciele i Rodzice – koniec błogiego lenistwa. Bardziej zdesperowani mogą zacząć odliczać dni do wakacji (w sumie to tylko jakieś 140 dni…). Co zrobić, by wejście w drugi semestr nauki poszło gładko, a w czerwcu nie było akcji pod tytułem – Jasiu, musisz poprawić oceny z matematyki, fizyki, informatyki, historii, polskiego, plastyki, chemii – aha Ty fizyki i chemii jeszcze nie masz? To nie poprawiaj. Tak na poważnie – wiemy, że w naturze zdecydowanej większości z nas jest odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę.
A może tak coś zmienić od nowego semestru? Sami nagminnie podejmujemy postanowienia noworoczne, a może tym razem czas na postanowienia nowosemestralne? Ostatecznie można powiedzieć, że nowy semestr jest ważniejszą cezurą w kalendarzu naszego dziecka, niż 1. dzień roku… Dobrze. Ale co zrobić, by z postanowień coś wyszło?
Po pierwsze pamiętajmy, że mówimy tylko o naszych dzieciach (nawet, jeśli są nastolatkami) – ich wola nie jest niezłomna, mają swoje problemy, przez nas często niedoceniane – potrzebują więc naszego wsparcia. Jakiego? Przede wszystkim zainteresowania i zwyczajnej rozmowy.
  • Sporządźcie listę realnych postanowień (nie w rodzaju, że nasza pociecha zapisze się teraz na 10 korepetycji, 6 kółek zainteresowań, a z dwói podciągnie się na szóstkę z matmy). Na początek postawcie na systematyczność i poprawę stopni powiedzmy o jeden (np. z trójki na czwórkę).
  • Zastanówcie się wspólnie, co sprawia dziecku największy problem (nie tylko konkretny przedmiot, ale np. różne sytuacje w szkole) – i wspólnie pomyślcie o rozwiązaniu problemu.
  • Postanowienie, by nowy semestr wyglądał inaczej jest postanowieniem nie tylko naszego dziecka, ale i całej rodziny. By ułatwić dziecku realizację planów, musicie nieco zmienić tryb życia (i starać się, by był jak najbardziej regularny).
  • Tyle bodźców odciąga dziecko od nauki – pomóż mu interesując się regularnie tym, czy odrobiło zadania, przygotowało się do kartkówki czy sprawdzianu. Takie zainteresowanie po jakimś czasie wyrobi w dziecku nawyki – o systematyczność zadba i bez Twojej kontroli.
  • Przepytaj dziecko przed sprawdzianem (ostatecznie chyba pamiętamy coś jeszcze ze szkoły i możemy troszkę przekartkować podręcznik dziecka). W razie trudności poszukajcie wspólnie informacji w różnych źródłach. Dziecko idąc na klasówkę poczuje się pewniej, dzięki temu stres nie sparaliżuje go podczas sprawdzianu.
  • Zmotywuj dziecko do nauki na bieżąco wyjaśniając mu, że jeśli teraz i w najbliższych miesiącach przyłoży się do nauki, w maju będzie mieć więcej wolnego czasu, a w czerwcu, gdy dni są najdłuższe (i może pogoda w końcu dopisze), będzie mieć niemal labę – podczas gdy koledzy z klasy będą zakuwać na potęgę.
  • Umówcie się, że dziecko na bieżąco będzie opowiadało Ci o szkole i wszystkich problemach, a nie dopiero w chwili, gdy skrajnie się skumulują.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]