Aktualności wróć do listy
19.04.2024

Reforma edukacji z perspektywy ucznia

Było o uczniach zadaniach domowych w klasach I-III, których podobno ma już nie być… Teraz czas na klasy IV-VIII, kiedy zadania będą mogły być, ale już bez sprawdzania i oceniania… Czyli nadal pastwimy się nad reformą edukacji…
Cóż – każdy uczeń i rodzic przyzna, że szkoła zaczyna się tak naprawdę od 4. klasy – pojawiają się konkretne przedmioty, różni nauczyciele, sprawdziany, oceny, odpowiedź przy tablicy i więcej stresu. Oczywiście więcej przedmiotów, to też więcej nauki – ale w końcu to już przygotowania do egzaminu po szkole podstawowej i wstęp do ostrej jazdy, jaka czeka młodzież w szkole ponadpodstawowej.
Rzeczywiście czasu wolnego w starszych klasach szkoły podstawowej gwałtownie ubywa, bo w szkole spędza się znacznie więcej godzin, a z drugiej strony – po prostu poza zadaniami domowymi pojawia się regularna nauka. Na tym etapie zaczyna ujawniać się też pewien paradoks – dzieci / młodzież wolą często już zrobić konkretne zadanie domowe (wypracowanie, zadanie z historii, rozwiązać szereg zadań z matematyki), niż żmudnie powtarzać i czasami wkuwać bieżące treści, by przygotować się do kolejnych zajęć (odrabiając zadanie czasami nie trzeba wykazywać aż takiej koncentracji, ponadto w końcu ma się je na piśmie, a nie w głowie). Co więcej – zadania domowe stają się okazją do wykazania się i czasami poprawienia średniej ocen, uzyskiwanych ze sprawdzianów, odpowiedzi i kartkówek – nie oszukujmy się, nawet jeśli uczeń ma wiedzę i umiejętności, zwyczajnie czasami zjada go stres i sprawdziany nie idą, tak jak powinny. Dodajmy wręcz, że wielu nauczycieli nawet, by dać szansę sumiennym uczniom, którym jednak coś nie do końca idzie w szkole, zadaje dodatkowe prace domowe – akurat nieobowiązkowe, ale za to na ocenę – by pozwolić odrobinę poprawić średnią ocen, a zarazem dać szansę poprawić uczniowi samoocenę (skoro słabo wypada się przy tablicy, miło jest czasami zaprezentować się przed klasą, jakimś perfekcyjnie przygotowanym zadaniem domowym).
Jednocześnie warto przypomnieć, o czym rzadko się mówi, że przecież ocena semestralna oraz na koniec roku opiera się na średniej ważonej – każda z ocen ma swoją wagę – ze sprawdzianu największą, z odpowiedzi i kartkówki mniejszą, a z zadań domowych, prac dodatkowych, itp. wagę najmniejszą, tym samym w znacznie mniejszym stopniu rzeczywiście rzutując na ocenę.
Często zdarza się, że z przedmiotów typu plastyka, muzyka, technika czy informatyka, nie zadaje się zadań domowych lub czyni się to epizodycznie – na ogół ewentualne zadanie wiąże się z dokończeniem czegoś z lekcji (więc szybciej pracujący uczniowie nie mają zadania).
Kto świętuje w maju?
Kto świętuje w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Damian HoleckiCanto Della Terra
4.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
5.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Kobiety na WalizkachSiła w nas
9.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
10.
AlinaNic na siłę
11.
Golden MixTańczę dla Ciebie
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
Edek SikoraNiebieskie łąki
15.
Jolanta i Jacek KierokTen bukiet róż

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie cz.1 [głosujemy raz na dobę]