Aktualności wróć do listy
02.03.2017

Przesadzamy w dalszym ciągu…

Skoro wzięliśmy się za przesadzanie, czas dokończyć tę kwestię. Oczywiście wydaje się, że przesadzanie naszych ukochanych rośli doniczkowych to nic wielkiego… Tylko dziwnym trafem jakoś stosunkowo często nasze ulubione roślinki doniczkowe wkrótce po operacji „przesadzanie” kończą swą ziemską egzystencję… Co powinniśmy więc wiedzieć jeszcze na ten temat?

Skąd wiadomo, czy przesadzać?

Aby rozpoznać, czy roślina wymaga przesadzenia, wystarczy ostrożnie ją wyjąć wraz z ziemią z doniczki i obejrzeć bryłę korzeniową. Jeśli przy ściankach doniczki utworzył się gęsty splot korzeni, stara doniczka jest za ciasna. Przesadzamy do doniczki najwyżej 2 cm większej od starej. Sadzenie „na wyrost” nie jest korzystne. Gdy ziemi jest za dużo, korzenie nie zdołają jej przerosnąć a wtedy ziemia pozostaje zbyt długo mokra i może zapleśnieć.
Gdy korzenie rośliny wychodzą przez otwór w dnie doniczki, trudno ją wyjąć do przesadzenia. W tej sytuacji nie należy obcinać wystającej bryły korzeniowej – okaleczona roślina może długo dochodzić do siebie. Prawidłowo postępując należy rozbić doniczkę glinianą lub rozciąć doniczkę plastikową.

Jak przesadzać?

Wyjęcie kwiatka z doniczki ułatwi nam solidne namoczenie bryły korzeniowej (należy roślinę dobrze podlać na kilka godzin przed przesadzaniem) lub też oddzielenie bryły korzeniowej od doniczki długim cienkim nożem.

Warto pamiętać

Podczas przesadzania  roślin powinno się sprawdzić ich korzenie. Korzenie zdrowe mają jasnobrunatny kolor, końce są jaśniejsze. Jeżeli korzenie są nadgniłe, miękkie, ciemne  to trzeba je obciąć do zdrowej tkanki, a następnie posypać węglem drzewnym (dezynfekcja). Roślina może odchorować te zabiegi, lecz są one niezbędne.
Przesadzaną roślinę wkładamy do doniczki, której dno wysypaliśmy warstwą drenażu, a na niej warstwę ziemi. Roślinę ustawiamy pośrodku doniczki i obsypujemy ziemią, delikatnie ją ugniatając. Nasada łodygi powinna znajdować się na wysokości około 1,5 cm poniżej brzegu doniczki, na równo z podłożem. Ułatwi nam to późniejsze podlewanie.
Przesadzona roślina powinna – w celu zregenerowania sił – jakiś czas stać w miejscu zacienionym, w miarę ciepłym, bez przeciągów. Po przesadzeniu obficie ją podlewamy, aby ziemia osiadła między korzeniami. Wyjątek stanowią tu tylko palmy i kaktusy, których nie podlewamy przez kilka dni.
Kto świętuje w maju?
Kto świętuje w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Damian HoleckiCanto Della Terra
4.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
5.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Kobiety na WalizkachSiła w nas
9.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
10.
AlinaNic na siłę
11.
Golden MixTańczę dla Ciebie
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
Edek SikoraNiebieskie łąki
15.
Jolanta i Jacek KierokTen bukiet róż

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie cz.1 [głosujemy raz na dobę]