Aktualności wróć do listy
15.08.2022

Grzegorz Poloczek

Wokalista, kabareciarz, satyryk, konferansjer, tekściarz, pisarz.
Pochodzi z Rudy Śląskiej. Od 1992 do 2015 był członkiem Kabaretu Rak, w którym był głównym tekściarzem. Artysta jest autorem skeczy, monologów, piosenek i scenariuszy do programów telewizyjnych.
Obecnie występuje na scenie najczęściej towarzyszem Kasi Piowczyk oraz Bartosa (gitarzysta, wokalista) – jako Kabaret Grzegorza Poloczka.
Jako wokalista wydał 4 albumy (3 podwójne) oraz płytę świąteczną (z wieloma autorskimi piosenkami i kilkoma kolędami), na których śpiewa zarówno w gwarze śląskiej, jak też w języku literackim. Artysta jest autorem większości tekstów śpiewanych przez siebie piosenek. Wokalista nagrał też kilka teledysków.
Za pierwszy z wydanych albumów Grzegorz Poloczek został wyróżniony w 2013 roku Złotą Płytą ZPAV. Piosenki artysty pojawiły się w programie Rączka gotuje oraz napisach końcowych serialu Święta wojna.
Grzegorz Poloczek ma też na koncie kilka utworów w duetach – z Kasią Piowczyk (Ja wołam Cię), z Kasią Piowczyk i Bartosem, Bernadetą Kowalską (Tamte chwile), Kolą i Julą, Mariuszem Kalagą (Po dwóch stronach wody), Mateuszem Szymczykiem (Nowy szac) czy z Renato Monti.
Grzegorz Poloczek prowadzi liczne imprezy jako konferansjer, występuje na koncertach oraz z programem biesiadnym. Występy wokalne przeplatane są monologami oraz dowcipami i anegdotami. W jego występach i twórczości bardzo silne jest nawiązanie do śląskich tradycji, wspomnień artysty z wczesnej młodości.
W 2019 roku Grzegorz Poloczek wydał również książkę – utrzymaną w tonie wspomnieniowo-satyrycznym, zawierająca felietony oparte również o monologi sceniczne Artysty.
Teksty śpiewanych przez artystę piosenek są często humorystyczne, niemniej zawierają celne spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości, dawnego życia na Śląsku. Część tekstów jest natomiast niezwykle refleksyjna. W przypadku obydwu albumów, pierwsza z płyt utrzymana jest w stylistyce wesołej, biesiadnej, humorystycznej, z lekką domieszką nostalgii, druga z płyt jest poważna, skłania do refleksji i przemyśleń, niesie w sobie duży ładunek emocjonalny (część piosenek to utwory innych wykonawców, które są szczególnie ważne dla Grzegorza). W zakresie kompozycji na płytach znalazły się piosenki skomponowane przez Andrzeja Skaźnika oraz Marcina Kindli (który jednocześnie jest aranżerem większości utworów).
Do największych przebojów Grzegorza Poloczka należą m.in.: Och Usia, Usia, Komunijne koło, Twoja Teściowa, Malinkonija (Tamte wino), Na domkach na placu, Koledzy z podwórka, Świeć się świeć, Rączka gotuje, Dobro muter dbo o futer, Pan malyrz, Patronka górników, Tam kaj stoi stary szyb, Ogień gaśnie, Ściągnij już maseczkę, Poczuj letni szał.
 
Dyskografia:
  • ...z mojego placu (2012)
  • Dwa światy (2014)
  • Mały podarunek (2015)
  • Tam kaj stoi stary szyb (2017)
  • Ogień gaśnie (2021)
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]