Aktualności wróć do listy
04.02.2018

Stiff Capella - wywiad część 1.

Rozmawiam dziś z Członkami Świetnego Zespołu, obecnego na Śląskiej Scenie Muzycznej od kilku lat, mającym na koncie świetną płytę utrzymaną w lekko rockowo-popowo-bluesowych klimatach… Zespół Stiff Cappella.
Na początek Stefan, Eugeniusz i Grzegorz opowiedzieli nieco o samej płycie, pracach nad nowym materiałem, planach teledyskowych, jak też nietypowych i zabawnych sytuacjach podczas koncertów czy tym, kto rządzi w Zespole.
  • Wiosną ubiegłego roku miała miejsce premiera Waszej debiutanckiej płyty. Czy jesteście zadowoleni z jej odbioru? Czy zmienilibyście coś w samej płycie?
S.: Absolutnie nic bym nie zmieniał. Wydaje mi się, że płyta jest zrobiona dokładnie tak jak byśmy chcieli. Jestem zadowolony z aranży, kolejności utworów…
G.: Również nic bym nie zmieniał.
  • Choć wasza płyta dopiero się ukazała, podobno pracujecie intensywnie nad dalszym materiałem…
S.: Nie ukrywamy, że cały materiał na kolejną płytę jest już gotowy. Mogę zdradzić, że niedawno – podczas koncertu – miała miejsce całkowita premiera piosenki, która znajdzie się na kolejnej płycie.
  • Znamy też kilka piosenek, które czasami pojawiają się w mediach lub na koncertach, ale nie znalazły się na Waszej płycie. Czy jest szansa, by znalazły się na kolejnym krążku?
S.: Oczywiście. Pierwsza płyta to był zbiór piosenek, które graliśmy na koncertach. Druga płyta będzie bardziej w naszym klimacie – takim, który chcielibyśmy kontynuować. Nie wiem, czy zdradzę wielką tajemnicę mówiąc, że nowa płyta będzie się zaczynała i kończyła intro… To będzie płyta, która będzie wyglądała po naszemu – będzie wydana trochę inaczej, niż większość płyt śląskich Zespołów wydawanych obecnie.
G.: Zobaczymy jak to się uda. Pierwsza płyta jest taka, jak Państwo już poznali. Kolejna – zobaczymy jaki będzie odbiór tego wszystkiego. Pomysłów jest sporo, ale trzeba być konsekwentnym i trzymać się jednego.
  • Na razie mieliśmy okazję zobaczyć jeden Wasz teledysk. Czy jest szansa na kolejne?
S.: Szczerze mówiąc mam taką nadzieję. Teledysk będzie nagrany do piosenki Medjugorie. Uważam, że ta piosenka – mówiąc kolokwialnie – powinna chwycić. Pomysł na scenariusz też już jest. Dokładny termin realizacji zależy od naszego Wydawnictwa.
  • Na wszystkich koncertach występujecie całkowicie na żywo. Czy w związku z tym zdarzyły się Wam kiedyś jakieś nietypowe sytuacje?
E.: Co chwilę. [śmiech] To zabraknie prądu, to struna pęknie. To zagram na organkach nie w tej tonacji.
S.: Jest wiele takich sytuacji.
  • Wasza muzyka stylistycznie odbiega od typowych śląskich szlagierów. Skąd pomysł, by spróbować sił na tym rynku?
S.: Pierwszą naszą piosenką było Przepraszać, prosić, dziękować. Zaistniała ona w Radiu Piekary. Nagraliśmy ją z Gienkiem, by sprawdzić jaki będzie odbiór, jak to będzie brzmieć. Piosenka załapała w Radiu Piekary, więc nagraliśmy drugą, trzecią. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Potem były inne radia. Tak to wszystko poszło. Sam pomysł na styl? To nasze osobowości. Ja jestem pop-rockowo-glamrockowy, Grzesiu – balladowy, a Gienek jest bluesowy. Chcieliśmy wrzucić to do jednego tygla i wymieszać. A czy to się przyjmie i spodoba Ludziom? Zobaczymy za jakiś czas.
  • Stefanie – jesteś liderem Zespołu, ale też autorem wszystkich piosenek. Czy pozostali członkowie Zespołu mają jakiś wpływ na ich kształt?
E., G.: Nie! [śmiech]
S.: Nawiązując do Świąt – to jest tak, jakbym ja kupił choinkę, a Oni zajmowali się strojeniem, upiększaniem. Ja tworzę szkielet, pomysł. Oni są od tego żeby całość upiększyć.
  • Eugeniuszu, Grzegorzu – czy macie jakiś wpływ na to, co dzieje się w Zespole, czy Stefan decyduje o wszystkim?
E.: Dyktator! [śmiech] Tak na poważnie – mamy wpływ – przynajmniej czasami. No, taki niecałkowity dyktator. [śmiech] Np. mówi „zagraj coś od siebie, ale ja to widzę tak…”. Trochę żartuję. Stefan ma bardzo dobry słuch, swoją wizję – więc lepiej jej się trzymać.

Wkrótce dalszy ciąg wywiadu
Kto świętuje w maju?
Kto świętuje w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
2.
AvistaRytm naszych serc
3.
FrejeLetni czas
4.
Mirosław JędrowskiNigdy nie widzisz moich łez
5.
StachSłona łza
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
Damian HoleckiKochaj mnie albo rzuć
8.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
9.
WeronikaTotalny luz
10.
Teresa WernerZatańczę tylko dla Ciebie
11.
Tim FabianMój Aniele
12.
Zespół Ed-KaLepsze dni
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerChodź do mnie
15.
MuzykantyBydzie impreza