Aktualności wróć do listy
14.09.2021

Co z tą emeryturą?

Ostatnio rozpoczęliśmy temat niełatwej decyzji, przed którą każdy z nas stanie prędzej czy później – przechodzić na emeryturę, czy pozostać w pełni aktywnym zawodowo?
Dla wielu z nas emerytura jest wymarzonym punktem na horyzoncie, do którego odliczamy dni, miesiące i lata. Gorzej, gdy u jej progu okazuje się, że nasze przyszłe życie nie będzie wyglądało jak w marzeniach…
Decyzja o przejściu na emeryturę niewątpliwie powinna być uzależniona w dużej mierze od stanu naszych finansów i prognozowanej wysokości emerytury – o czym pisaliśmy ostatnio.
Kolejnym, chyba najważniejszym czynnikiem, jest nasz stan zdrowia – nie ukrywajmy, że u wielu z nas w okolicach 60-tki ze zdrowiem i zasobami energii zaczyna być różnie i zwyczajnie nie każdy z nas jest w stanie nadal pracować i to na pełny etat, często dojeżdżając do pracy. Emerytura jest dla nas przywilejem, rekompensatą za lata ciężkiej pracy – nie pozwólmy na to, by choć trochę się nią nie nacieszyć.
Decydującym czynnikiem powinien być rodzaj wykonywanej przez nas pracy – oraz nasz stosunek do niej. Jeśli pracę lubimy, jest dla nas źródłem satysfakcji, mamy dobre relacje z kolegami z pracy i generalnie dobrze sobie radzimy (bez nadmiernej frustracji), może rzeczywiście warto pomyśleć o pozostaniu w pracy na dłużej (no, może ewentualnie w niepełnym wymiarze godzin).
Kolejnym czynnikiem jest kwestia, czy mamy rodzinę, bliskich, czy też jesteśmy samotni. Niestety w tej drugiej sytuacji praca jest często dla nas jedyną motywacją do wyjścia z domu, spotkania z ludźmi i kontaktu z nimi – a zarazem jedyną sposobnością. W tej sytuacji rzeczywiście nie warto całkowicie się od niej odcinać. Kontakty z innymi osobami, choć czasami nas irytują, są nam niezbędne do funkcjonowania i po prostu dla zdrowia.
Kto świętuje we wrześniu?
Kto świętuje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Kasia ESBeztroskie lata
4.
Stach i MagdalenaMam Cię dość
5.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
6.
AvistaOczarowałaś mnie
7.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
8.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
9.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Frela BlueWracom nazot
12.
Teresa WernerBawmy się
13.
Leszek i Monika FilecMuzyczny klucz
14.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaPamiętam, do Ciebie szłam

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę lata 2021 [głosujemy raz na dobę]