Aktualności wróć do listy
13.07.2021

Dbaj o dobre relacje z sąsiadami, ale nie daj sobie wejść na głowę

W dzisiejszych czasach jedną z najbardziej cenionych cech jest tolerancyjność. Nie znaczy to jednak, że mamy ją mylić z pozwalaniem innym na wszystko i to naszym kosztem. Zasada ta dotyczy również naszych sąsiadów.
Współcześnie nasze sąsiedzkie stosunki na ogół nie należą do najlepszych – wiele osób w starszych, czy w średnim wieku wspomina z rozrzewnieniem czasy, gdy mieszkańcy danego bloku, familoka, kamienicy czy małego osiedla domków byli jak jedna rodzina. Dziś na ogół mijamy się obojętnie i sukcesem jest, gdy sąsiedzi wymieniają zdawkowe „dzień dobry”. Wielu z nas, mając cichą nadzieję na powrót wspaniałych sąsiedzkich relacji, wykazuje się nadludzką tolerancją wobec sąsiadów – zwłaszcza nowych – którzy skutecznie utrudniają nam życie słuchając po 22. muzyki na pełny regulator, remontując mieszkanie przez pół roku (oczywiście hałasując niemiłosiernie po kilkanaście godzin dziennie), następnie „zapominając” o choć elementarnym posprzątaniu skutecznie pokrytego pyłem i gruzem korytarza. Czasami zdarza się, że pociechy nowych sąsiadów z uporem przesiadują godzinami na korytarzu z kolegami (i nieodłącznymi smartfonami), skutecznie blokując schody, od czasu do czasu rzucając tu i ówdzie papierki, gumy do żucia, itp.
Oczywiście powinniśmy wykazać się pewnym stopniem tolerancji i zawsze zachowywać się uprzejmie. Nie znaczy to jednak, że mamy z uśmiechem akceptować te wszystkie zachowania. Mówiąc wprost – nasi sąsiedzi często nie zdają sobie nawet sprawy, że mogą być dla kogoś uciążliwi. W takiej sytuacji warto przejść się do sąsiadów i spokojnym tonem poprosić np. o zachowanie ciszy nocnej (ściany w budynku są bardzo cienkie i wszystko bardzo słychać), czy w przypadku remontu poprosić choć o sprzątanie za sobą korytarza (bo cały pył nanosi się przecież do mieszkań sąsiadów). Wzajemny szacunek i stosowanie się do podstawowych reguł przez wszystkich sąsiadów stanowi podstawę dobrych relacji sąsiedzkich.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]