Aktualności wróć do listy
28.09.2021

Emerytura - przejść czy poczekać?

Pamiętajmy, że przejście na emeryturę lub kontynuacja naszej kariery zawodowej, powinna być naszą decyzją. Oczywiście warto skonsultować się z rodziną, z bliskimi, uwzględnić ich opinię, niemniej nie powinniśmy całkowicie uzależniać jej od innych, z pominięciem swoich potrzeb i planów.
Innymi słowy, jeśli nasze dorosłe dzieci nalegają, byśmy pracowali dłużej, bo liczą na nasze większe wsparcie finansowe (takie ekstra kieszonkowe), a nie są w sytuacji podbramkowej, delikatnie mówiąc argument ten nie powinien być przeważający. Z drugiej strony, jeśli dzieci usilnie nalegają, byśmy przeszli na emeryturę, by całymi dniami, zajmować się wnukami, prowadzić ich dom i gotować, itp., a my lubimy naszą pracę i do kompletu nie marzymy o tym, by całymi dniami harować w domu, również nie dajmy się zmanipulować. Oczywiście wiele zależy od naszych relacji i kontaktów z bliskimi – jeśli są na co dzień dobre, często się widujecie, rozmawiacie przez telefon, wspieracie się, potrzeby i problemy naszych bliskich powinny znaleźć się wyżej na liście priorytetów. Inaczej wygląda sprawa, gdy nasze dzieci i wnuki w porywach telefonują do nas raz w miesiącu, nie troszczą się o nasz stan zdrowia, nie informują o swoim życiu, nie przejmując się kompletnie naszym, a nagle wysuwają wygórowane oczekiwania i żądania – w takiej sytuacji powinniśmy zdecydowanie pomyśleć o sobie.
Oczywiście nie możemy się poddać również naciskom w pracy – skoro ją lubimy, dobrze nam idzie, ale niektórzy koledzy zaczynają wypominać nam nasz wiek i sugerować, że już trochę nie nadążamy, to nie powinniśmy dać się docinkom, a wręcz powinniśmy udowodnić, że na przekór im, świetnie sobie radzimy. Z drugiej strony, jeśli atmosfera robi się nieprzyjemna, może nie warto się stresować – po prostu myślmy o własnym komforcie.
 
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekMoja nadzieja
2.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
3.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
4.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
5.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
6.
Golden MixTyle chwil przed nami
7.
Wesoła BiesiadaDziołcha ze Śląska
8.
Chris OxforduoW sercach miłość gra
9.
Kobiety na WalizkachWschody i zachody Słońca
10.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
11.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
12.
Dawid JaniakApetyt na życie
13.
StachAnioł do poduszki
14.
MagdaLepiej być niż mieć
15.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z pięknym kobiecym imieniem cz.3 [głosujemy raz na dobę]