Aktualności wróć do listy
22.02.2022

Przygotowujemy się do przejścia na emeryturę

Niezależnie od faktu, czy emerytura jest dla nas przykrą koniecznością (bo musimy porzucić lubianą pracę), czy szczytem marzeń (dożywotnie wakacje), przejście na nią stanowi rewolucyjną zmianę dla nas, jak też dla naszych bliskich. Do takiej rewolucji warto się przygotować.
Wbrew pozorom, przejście na emeryturę wcale nie jest takim prostym procesem, jakby się wydawało – z punktu widzenia nas i naszego organizmu to diametralna zmiana, do której powinniśmy się przygotować.
Pierwszą kwestią jest wybór odpowiedniego momentu przejścia na emeryturę (tak, by po miesiącu nie żałować, że moglibyśmy jeszcze popracować o kwartał dłużej i akurat dozbieralibyśmy na wymarzone meble czy remont lub po prostu jednak przydałaby się nam wyższa emerytura, ale też by nie okazało się, że pracowaliśmy już ostatkiem sił i w momencie przejścia na emeryturę, nie mamy już na nic siły i całkowicie padamy zdrowotnie).
Po drugie – chodzenie do pracy narzucało nam określony, uporządkowany i zdyscyplinowany tryb życia (wstawanie o stałej porze, gotowanie, sprzątanie, zakupy często w zaplanowane dni, itp.). Przechodząc na emeryturę (z uwzględnieniem totalnej – powiedzmy miesięcznej laby) warto sporządzić sobie ramowy plan dnia, tygodnia, itp., tak by z jednej strony czas nie przeciekał nam przez palce, z drugiej – by niektórzy emeryci (co się zdarza) nie nudzili się. Nie chodzi tu o ścisłe trzymanie się godzin i ram – bo przecież, jeśli teraz czegoś nie dotrzymamy, to świat się nie zawali – ale po prostu raczej o ogólną koncepcję i która ułatwi nam (i ewentualnie naszym bliskim) życie. Niestety często zdarza się, że nie mając planu dnia (dotyczy to też młodych osób) troszkę wylegujemy się w łóżku, następnie snujemy się przez kilka godzin po domu bez celu, by następnie odkryć, iż jest już straszenie późno, nie zdążymy nic załatwić, a wieczorem dochodzimy zirytowani do konkluzji, iż znów nic nie zrobiliśmy przez cały dzień, a i tak jesteśmy zmęczeni.
Do tematu powrócimy niebawem...
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]