Aktualności wróć do listy
22.09.2020

Ruch, ale z rozsądkiem

W ostatnich artykułach kilkukrotnie wspominaliśmy o potrzebie ruchu, niezależnie od wieku. Niemniej jak zawsze musimy zachować umiar oraz rozsądek.
W przypadku aktywności fizycznej, podobnie jak w przypadku wszelkich form aktywności ważny jest umiar, systematyczność i dopasowanie do możliwości naszego organizmu. Tym samym podstawą są regularne ćwiczenia, a nie intensywna aktywność raz na kilka tygodni.
Jeśli przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat byliśmy nieaktywni ruchowo, nie możemy nagle porywać się na biegi długodystansowe, czy intensywne ćwiczenia na siłowni. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe wskazana jest konsultacja z lekarzem – który potwierdzi, że nasza choroba jest stabilna (szczególnie w przypadku chorób układu krążenia, czy np. cukrzycy). Najbezpieczniejszym rozwiązaniem na początek są spacery – zaczynajmy od kilku minut, systematycznie je wydłużając, delikatnie zwiększając tempo. Można zastosować też trening, polegający na tym, że na kilka minut marszu, przez minutę idziemy w maksymalnym tempie.
Dobrym pomysłem jest też umiarkowany trening w domu – ćwiczenia lekko rozciągające, relaksacyjne, czy z wykorzystaniem przyrządów, typu rowerek treningowy, steper, itp.
W miarę możliwości możemy też zapisać się na zajęcia u wykwalifikowanego trenera, który będzie w stanie dobrać ćwiczenia dla seniorów. W przypadku cukrzycy, osteoporozy, czy innych chorób układu kostno-stawowego dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia oporowe – na maszynach lub bez. Ćwiczenia takie wzmacniają mięśnie i zwiększają ich masę. Przykładem są choćby klasyczne przysiady czy pompki, choć przy ich wykonywaniu należy zachować szczególną ostrożność.
 
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]