Aktualności wróć do listy
23.02.2021

Seniorze, bądź uczynny, ale nie daj się wykorzystywać

Emerytury wielu z nas pozostawiają wiele do życzenia, stajemy więc przed koniecznością dorabiania do emerytury na część etatu. Niestety, jako osoba pracująca tylko dorywczo, na nieco innych zasadach, często z ludźmi, z którymi wcześniej nie współpracowaliśmy czujemy się nieco wyobcowani. Wtedy wielu z nas próbuje się wykazać i przypodobać innym na siłę, niestety dając się wykorzystywać i wykonując pracę za innych…
Opisana na wstępie sytuacja nie dotyczy tylko Seniorów, ale często też osób, które są nowe w danej pracy lub czują się zagrożone utratą stanowiska – to nasz naturalny odruch, że chcemy się wykazać, zaprezentować swoje umiejętności, kompetencje, użyteczność… Niestety często boimy się odrzucenia lub tego, iż inni zaczną postrzegać nas jako niekompetentnych, bądź nie umiejących się dostosować do dzisiejszych czasów i technologii… Często te wszystkie czynniki kumulują się, a nasi współpracownicy wychodzą z założenia, że my, jako seniorzy i tak mamy nadmiar wolnego czasu (stereotypowy emeryt niestety umiera w domu z nudów), więc bardzo chętnie przerzucają na nas swoje obowiązki. A my nie potrafimy odmówić – bo uważamy, że nie wypada, że będziemy źle postrzegani, itp.
Dobrze, jeśli od czasu do czasu komuś pomożemy, ale nie dajmy sobie wejść na głowę, bo w niczym nam to nie pomoże, a wręcz przeciwnie. Nie chodzi o to, by odmawiać innym pomocy, ale po prostu stawiajmy granice. Zacznijmy od małych kroków – nie odmawiajmy wykonania dodatkowego zadania całkowicie, ale wyjaśnijmy, że danego dnia mamy inne zajęcia, nie możemy zostać po godzinach, więc możemy coś zrobić, ale w odleglejszym terminie. Nie bójmy się też ewentualnej rozmowy z przełożonym – z pewnością dla wielu z nas będzie stresująca, niemniej pamiętajmy, iż mamy swój zakres obowiązków, a wykonywanie innych zadań to już nasza dobra wola.
 
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]