Aktualności wróć do listy
31.03.2020

Seniorze, chroń się przed pandemią, ale nie spoczywaj na laurach

Obecnie wszyscy znaleźliśmy się w trudnej i niezbyt budującej sytuacji. Z jednej strony próbujemy się za wszelką cenę uchronić przed pandemią koronawirusa, z drugiej wielu z nas paraliżuje lęk i obawy. W tym wszystkim niestety seniorzy, ale także osoby schorowane i samotne są niejako podwójnie zagrożone – również przez czynniki niezwiązane bezpośrednio z pandemią, ale z drastyczną zmianą trybu życia.
Niestety każda sytuacja ma dwie strony. Z jednej niewychodzenie z domu oraz brak osobistych kontaktów z innymi daje nam ogromne szanse na uniknięcie zarażenia wirusem, z drugiej naraża nas na ryzyko obniżenia kondycji oraz błyskawicznego rozwoju innych schorzeń – w tym niestety demencji czy choroby Alzheimera.

Co zrobić, by zniwelować ryzyko?

  • Pod żadnym pozorem nie ryzykuj z aktywności fizycznej – ćwicz w domu, korzystając z rowerka stacjonarnego, czy nawet bez urządzeń. Możesz też włączyć muzykę i po prostu potańczyć lub zwyczajnie ruszać się do rytmu.
  • Utrzymuj stały kontakt telefoniczny z bliskimi i znajomymi – kontaktuj się z nimi nawet kilka razy dziennie. Rozmawiajcie na różne tematy.
  • Skoro nie możesz zajmować się osobiście wnukami, rozmawiaj z nimi codziennie przez telefon, interesuj się tym, co się u nich dzieje. Jeśli np. maluchy miały jakąś ulubioną kreskówkę, którą oglądały u Ciebie w domu (nawet – jeśli za nią nie przepadasz), może warto od czasu do czasu obejrzeć odcinek w telewizji i choćby o tej bajce podyskutować z dziećmi.
  • Jak najwięcej czytaj – zarówno książek, jak też prasy. Jeśli masz stały dostęp do Internetu również zaglądaj regularnie do Internetu, choć czytając różne artykuły, musimy zachować dystans – pamiętajmy, że z wyjątkiem większych portali internetowych, serwowane informacje nie są w żaden sposób weryfikowane, więc uważajmy na dziwne porady.
  • Postaraj się przez większość dnia być aktywnym – rozwiązuj krzyżówki i inne rozrywki umysłowe (sudoku, wykreślanki, itp.), majsterkuj, rysuj, zajmuj się robótkami ręcznymi.
  • Oglądaj w telewizji serwisy informacyjne – ale nie przez cały dzień (nawet najbardziej zrównoważony psychicznie słuchając po kilkanaście godzin o koronawirusie może popaść w zaburzenia psychiczne).
  • Oglądaj filmy, seriale – może nie mają w większości przypadków wysokich walorów intelektualnych, ale lepsze to niż nic. Ponadto oglądanie filmów, seriali czy programów rozrywkowych odrywa nasze myślenie od przykrych tematów, a również może służyć ćwiczeniu naszej pamięci (szczególnie w przypadku produkcji kryminałopodobnych), a nawet w przypadku typowych produkcji obyczajowych, romansów i innych możemy zrobić sobie ćwiczenie intelektualne polegające na wypisaniu imion bohaterów, poszukaniu informacji o występujących w produkcji aktorach itp.
  • Pamiętaj o dobrym odżywianiu i zbilansowanej diecie – to, że przebywasz w domu nie oznacza, że masz niedojadać. Niedobory w organizmie bardzo szybko rzutują na Twoją odporność, sprawność ruchową, ale też intelektualną.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]